ACEC_RS2022_MED_Vera Lacková
Vera Lacková

Finalistka Roma Spirit

Ročník
2022
Kategória
Média
Krajina
Rakúsko
Kraj
Trenčiansky
Mesto pôsobenia
Viedeň
Oblasť pôsobenia /
Pracovné zameranie
Umenie

Nominácia za autentický dokumentárny film Ako som sa stala partizánkou, ktorý opisuje príbeh Rómov, ktorí bojovali počas SNP za našu slobodu a padli. Film prináša tému rómskych odbojových hrdinov, ktorí takmer upadli do úplného zabudnutia.

 

Vera Lacková študovala mediálne štúdiá a žurnalistiku na Masarykovej univerzite v Brne. Po ukončení štúdia si stále viac uvedomovala, že v médiách chýba priestor pre Rómov, rovnako ako aj pohľad na rómsku kultúru zvnútra rómskej komunity. Všimla si, že autori majú tendenciu k sterereotypizácii a ak sa už o Rómoch hovorí, tak väčšinou v negatívnych súvislostiach. Preto založila vlastnú produkciu Media Voice a začala spolupracovať s neziskovými organizáciami a pomáhať im propagovať rôzne témy prostredníctvom krátkych videí a PR kampaní. 

Od tej doby spolupracovala napríklad s ERGO Network, so Splnomocnencom vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity, European Roma Institute for Arts and Culture (ERIAC), Múzeom rómskej kultúry v Brne a ďalšími. Film Ako som sa stala partizánkou je jej debutovým celovečerným dokumentárnym filmom o Rómoch v odboji. Premiéra sa uskutočnila na filmovom festivale GoEast v nemeckom Wiesbadene, kde získal jednu z hlavných cien, Cultural Diversity Award. Od tej doby film získal aj ďalšie ocenenia.

Ako malému dievčatku jej stará mama rozprávala príbehy o Rómoch a o tom, ako prišli do Európy. Často ich prelínala s príbehmi o jej prastarom otcovi. Volal sa Ján Lacko a bol rómsky partizán. Počas druhej svetovej vojny mu gestapo vystrieľalo šesťčlennú rodinu, vrátane malých detí, kde najmladšie malo iba dva mesiace. Tieto príbehy Veru Lackovú veľmi ovplyvnili a keď sa stala filmárkou, rozhodla sa k nim vrátiť. Začala pátrať v archívoch a zistila, že jej prastarý otec nebol ani zďaleka jediným Rómom, ktorý sa zapojil do povstania. Začala si klásť otázky ako je to možné, že to nie je súčasťou histórie a literatúry; ako to, že sa o tom na školách neučí. Počas pátrania sa stretla s hlboko zakorenenými predsudkami a nenávisťou voči Rómom v spomienkach pamätníkov, ale aj v rozhovoroch so svojimi priateľmi. Film však nie je len subjektívnym pátraním, ale vypovedá o nadčasovej ľudskej potrebe žiť slobodne.

Vera Lacková svojim filmom prispela do mozaiky rómskej kultúry a histórie. Film mal vynikajúce ohlasy nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Film sa darí premietať aj na niektorých základných školách v Českej Republike a na Slovensku a má dobrú spätnú väzbu od študentov. 

V rámci filmu pracovala aj na etnologicko-historickom výskume o rómskom odboji na Slovensku a v Čechách, na základe čoho vznikla výstava Rómovia v odboji. Jej vernisáž sa uskutočnila počas 75. výročia od vypuknutia Slovenského národného povstania a navštívila ju aj prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

V budúcnosti by Vera Lacková bola rada, ak by bol film premietaný viac na základných a stredných školách. Momentálne pracuje na ďalších troch filmových projektoch. Plánuje natočiť film o rómskej spisovateľke Elene Lackovej, pretože ju považuje za významnú osobnosť rómskej kultúry a zaslúži si, aby sa o nej spoločnosť dozvedela. Film vyvíja v koprodukcii s rakúskou produkčnou spoločnosťou Flair Film. Jej tretí film, ktorý je tiež zatiaľ v procese, sleduje bývalého prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku a jeho snahu o vytvorenie rómskej dizajnovej značky.

Motiváciou Very Lackovej je vyvrátiť steoreotyp o Rómoch ako o obetiach vojny a poukázať na to, že skutky Rómov prekračujú rámec histórie menšinového etnika a zaslúžene tvoria súčasť európskych dejín.

Vera Lacková, Viedeň_Finalistka Roma Spirit 2022 v kategórii Médiá
Nominačná dokrútka

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.