DSC08583-scaled

Ocenenie Roma Spirit pozná sedem laureátov dvanásteho ročníka!

Organizácia, ktorá dáva nádej na revitalizáciu osád. Starosta, ktorý za dva roky otočil vývoj v obci. Statočné obete policajnej razie v Moldave nad Bodvou. Aj takto vyzerajú laureáti tohtoročnej ceny Roma Spirit 2020. Ocenenie už dvanásty rok prinieslo inšpiratívne osobné príbehy, angažované organizácie a profesionálov, či obce odhodlané plnohodnotne riešiť situáciu všetkých svojich obyvateľov bez rozdielu.

Ocenenie Roma Spirit 2020 získala nezisková organizácia Projekt DOM.ov, spoločnosť Lear Corporation Seating Slovakia s.r.o., obec Zlaté Klasy, aktivista z Veľkej Lomnice Vlado Oračko (In memoriam), redaktorka Kristína Mojžišová a v kategórii kultúra, mladý spevák Tibor Ruszó. O laureátoch rozhodla medzinárodná Odborná porota. “Vo všetkých kategóriách nebolo ľahké sa rozhodnúť, keďže si všetci nominovaní zaslúžia zvíťaziť,” vyhlásil Romeo Franz, člen medzinárodnej Odbornej poroty. „Myslím, že projekt Roma Spirit je miestom pre nádej a odvahu pre Rómov. Miestom, kde sa ľudia stretávajú, budujúc silu, ktorú potrebujú na dosiahnutie zmeny, s dôstojnosťou a hrdosťou,“ dodal.

Porota čin roka sa rozhodla oceniť z trojice nominovaných Obete policajnej razie z Moldavy nad Bodvou. „Títo ľudia našli v sebe odvahu postaviť sa vtedajšej vláde a systému, ktorí z obetí urobil vinníkov, no napriek vyhrážkam a trestnému stíhaniu zo strany štátnej moci sa nezľakli a vytrvali vo svojom boji až do víťazného konca, kedy im po 7 rokoch dal za pravdu Európsky súd pre ľudské práva,“ vyhlásil Braňo Oláh, člen Poroty čin roka.

Len po druhýkrát v histórii ocenenia bola udelená Špeciálna cena poroty a to za celoživotnú prácu v prospech rómskych komunít spisovateľke a dramatičke, autorke literatúry pre deti a mládež, zakladateľke rómskej pôvodnej drámy a rómskej literatúry písanej v rómskom jazyku Elene Lackovej.

Elena Lacková je zakladateľkou kočovného rómskeho divadla. Ako prvá rómska spisovateľka sa stala členkou Slovenského zväzu spisovateľov. Bola spoluzakladateľkou prvého celorepublikového rómskeho združenia: Zväzu Cigánov-Rómov na Slovensku, Morave a Čechách. Bola prvou predsedníčkou Kultúrneho zväzu občanov rómskej národnosti – KZORN, spoluzakladateľkou najstaršieho rómskeho periodika na Slovensku Romano ľil. Vyštudovala na Karlovej univerzite v Prahe, ako prvá Rómka, na Fakulte sociálnych vied a žurnalistiky. Je nositeľkou štátneho vyznamenania Radu Ľudovíta Štúra III. Triedy.

Dvanásty ročník ocenenia bol ovplyvnený nevšednou dobou a jej podmienkami. Galavečer, ktorý vysielala RTVS 9. decembra 2020, sa výnimočne konal bez divákov. Po prvýkrát sa konal galavečer mimo hlavného mesta a výrobu Roma Spirit hostilo župné Divadlo Jána Palárika v Trnave.  Tím Roma Spirit sa toho roku nacestoval tisícky kilometrov za nominovanými a nakoniec nečakane vycestoval aj za laureátmi odovzdať im ocenenie. O unikátny umelecký zážitok sa postarali Miloš Biháry, Marco Pillo, Andrea Bučko, Dominika Kavaschová, Bachtale Kale Phrala a mnohí ďalší a galavečerom sprevádzali Teri Čikoš a Michal Sabo.

„Považujem za kľúčové, aby sme ani v týchto ťažkých časoch nezabudli na to, že existuje množstvo ľudí, ktorí dennodenne pracujú na zlepšení životných podmienok časti našej spoločnosti. Sú to ľudia, ktorí tvoria mosty medzi komunitami, a nepoznajú slovo nedá sa, či nemožné,“ vyjadrila Magdaléna Rothová, riaditeľka Asociácie pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC). “Roma Spirit je o nich, je o oslave ľudskosti a viery v dôstojnú budúcnosť pre naše deti,“dodala.

Laureáti ocenenia vzišli zo 148 prijatých prihlášok na ocenenie. Dvadsaťjeden finalistov v siedmych kategóriách vybral Prípravný výbor. O laureátoch rozhodla medzinárodná Odborná porota a špeciálny porota zložená z laureátov ocenenia Roma Spirit Porota čin roka. Vyhlasovateľmi 12. ročníka Roma Spirit 2020 sú ACEC, Rozhlas a televízia Slovenska a Úrad splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity. Záštitu nad podujatím prevzala prezidentka Slovenskej republiky, Zuzana Čaputová a verejná ochrankyňa práv, Mária Patakyová.

Kompletný zoznam finalistov Roma Spirit 2020 je uverejnený na webstránke TU. Fotky z 12.ročníka nájdete na tomto linku: https://www.romaspirit.sk/roma-spirit-2020/dokumenty-na-stiahnutie/, ale aj na FB a  Instagrame Roma Spirit. Dokrútky a umelecké vstupy sú zverejnené na Youtube.

Zdieľať

Medzinárodný deň Rómov – je oslavou i pripomienkou!
Medzinárodný deň Rómov je dňom oslavy rómskej kultúry, histórie i tradícií. Pripomíname si však aj snahu Rómiek a Rómov o sebaurčenie, prijatie a rovnosť. Medzinárodný deň Rómov, ktorý si pripomíname od roku 1990, pripadá na 8. apríla. Dátum pripomína prvé...
ZAŽITE GALAVEČER ROMA SPIRIT 2023 NA VLASTNEJ KOŽI!
Buďte súčasťou nezabudnuteľného podujatia 15. ročníka Roma Spirit v Národnom divadle Košice! Aby ste aj Vy a Vaši priatelia mali možnosť zúčastniť sa Roma Spirit 2023, dali sme do predaja limitovaných 50 kusov vstupeniek! ZAKÚPIŤ VSTUPENKU NA GALAVEČER ROMA SPIRIT...
Prípravný výbor vybral finalistov jubilejného 15. ročníka ocenenia!
Na ocenenie Roma Spirit 2023 bolo prijatých 128 prihlášok. O tom, kto sa nakoniec dostal medzi 21 finalistov jubilejného ročníka ocenenia rozhodlo pätnásť členov Prípravného výboru Roma Spirit. Zasadnutie sa konalo v septembri v Bratislave. „Zasadnutie Prípravného výboru prebehlo tento rok, tak ako...
Vyhrajte vstup na galavečer Roma Spirit 2023 alebo poukážku na nákup v obchodnej sieti Tesco!
Podmienky: Nominujte na ocenenie Roma Spirit 2023 svojho favorita vyplnením online prihlášky: https://www.romaspirit.sk/prihlaska/ a vyhrajte vstup na galavečer Roma Spirit 2023 pre 2 osoby alebo poukážku na nákup v hodnote 50€, ktorú do súťaže venoval partner Tesco Stores, a.s. Výhercov...
Navrhnite osobnosti, organizácie a aktivity na ocenenie Roma Spirit 2023!
Nominačná kampaň jubilejného 15. ročníka Roma Spirit ide do finále. Na zaslanie prihlášky na ocenenie zostávajú posledné dni! Nominovať výnimočných ľudí a aktivity, ktoré sa podieľajú na zlepšení situácie Rómov na Slovensku, je možné vyplnením online prihlášky už len do...
Roma Spirit vstupuje do jubilejného 15. ročníka!
Ktoré inšpiratívne príbehy a aktivity osobností a organizácií, ktoré šíria rešpekt, ľudskosť a pomáhajú riešiť aj tie najpálčivejšie výzvy v našej spoločnosti získajú ocenenie Roma Spirit 2023? Rozhodne široká verejnosť, ktorá  má opäť jedinečnú možnosť sa na prestížne ocenenie nominovať!...