PB_web
Pavel Berky

Laureát Roma Spirit 2021, Porota čin roka

kuchár a labužník, módny dizajnér

Ročník
2021, 2022
Kategória
Kultúra, Porota čin roka
Krajina
Česká republika
Kraj
Banskobystrický
Mesto pôsobenia
Praha
Oblasť pôsobenia /
Pracovné zameranie
Umenie

Nominácia za umeleckú a osobitú činnosť venovanú módnemu dizajnu a návrhárstvu, ktorá rezonuje na domácej a medzinárodnej scéne, jedinečné spracovanie autorských kolekcií, prehliadok a výstav. Za unikátne spojenie lásky k jedlu a k móde a využívanie pozície influencera aj pre popularizáciu dôležitých tém.

Pavel Berky pochádza z malej dedinky Veľké Teriakovce v okrese Rimavská Sobota. Už v detstve sníval o tom, že sa bude venovať kreatívnej činnosti a móde. V jeho rodine sa módnej tvorbe nikto predtým nevenoval. Vďaka rodičom, ktorí mu verili a podporovali ho v štúdiu, ktoré si vybral, mohol nasledovať svoje ciele. Módne návrhárstvo bolo jasnou voľbou, pre ktorú sa vo svojom živote rozhodol.

Po skončení základnej školy nastúpil na Strednú umeleckú školu do Trenčína, kde absolvoval odbor módneho navrhovania. Bol to pre neho moment, po ktorom sa odštartovala jeho životná cesta. Po maturite odcestoval ako dobrovoľník do Francúzska. Neskôr ho prijali na prestížnu Vysokú školu umelecko-priemyselnú v Prahe, kde študoval tri roky v ateliéri Módnej tvorby pod vedením pána profesora Josefa Ťapťucha.

Už v začiatkoch vysokoškolského štúdia sa snažil pristupovať k svojej práci veľmi zodpovedne, profesionálne a s plným nasadením. V roku 2012 si založil vlastnú módnu značku s názvom Pavel Berky, pod ktorou tvorí dodnes. Pracuje na tom, aby si jeho značka našla svoje miesto a bola ukotvená na česko-slovenskom trhu. Vo svojej tvorbe sa zameriava na témy, ktoré sú mu najbližšie. Inšpiráciu nachádza v rodine, priateľoch, ale aj v prostredí, ktorého je živou súčasťou. Má za sebou niekoľko veľmi úspešných kolekcií, s ktorými získal rôzne ocenenia v Čechách aj v zahraničí. Pavol Berky so svojou kolekciu reprezentoval na Central Europe Fashion Days v Budapešti ale aj na Fashion Showcase v Londýne. Za svoju kolekciu s názvom XY bol ocenený cenou Ateliér a v roku 2012 získal titul Top style designer.

Vo svojej práci vždy chcel, aby ho ľudia vnímali ako umelca a nie ako príslušníka nejakého etnika. Nikdy sa za svoj rómsky pôvod nehanbil. Zároveň nechcel, aby práve pôvod bolo to prvé, na čo sa bude poukazovať. Vo svojej profesii pracuje na tom, aby ľudia a odborníci vnímali na prvom mieste jeho prácu, až na druhom mieste jeho ako osobu. V praxi sa neraz stretol s tým, že ľudia boli veľmi milo prekvapení, keď zistili, že za skvelou prezentáciou kolekcie je Róm. Sám dokazuje, že medzi Rómami a Rómkami sú ľudia, za ktorými je obrovský kus práce a sú inšpiráciou pre celú spoločnosť.

Pavel Berky si uvedomuje silu sociálnych sietí dnešnej doby. Snaží sa inšpirovať ľudí svojou tvorbou, ktorú môžu sledovať na jeho verejných profiloch. Myslí si, že je dôležité, aby mala dnešná mládež určité vzory. Verí, že aj on sám prispieva k pozitívnym príkladom a je nádejou, že každý, bez ohľadu na svoj pôvod, si môže splniť v živote svoje sny.

Aktuálne mladý módny návrhár pôsobí a tvorí v Prahe. V poslednom období sa začal venovať aj gastronómii, ktorá mu už v detstve bola blízka. Snaží sa v nej nachádzať balans, cez estetiku, ktorú dôverne pozná z prostredia módy. Pavel Berky je cieľavedomý a vytrvalý muž, ktorý úspešne prezentuje svoju tvorbu na českom a slovenskom trhu i v zahraničí a svoju pozíciu čoraz väčšmi upevňuje vďaka svojej húževnatosti a kvalitnej práci.

Pavel Berky_Laureát Roma Spirit 2021 v kategórii Kultúra
Nominačná dokrútka

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.