CR Kolova 001
Kolektív Národnostného vysielania RTVS

Finalista Roma Spirit

Ročník
2021
Kategória
Čin roka
Kraj
Košický
Mesto pôsobenia
Košice
Oblasť pôsobenia /
Pracovné zameranie
Vzdelávanie

Nominácia za realizáciu vzdelávacieho programu S vami doma (Tumenca khere) pre deti bez internetového pripojenia počas dištančného vyučovania v čase pandémie. Relácia určená pre prvý stupeň ZŠ bola vysielaná v slovenskom a rómskom jazyku. K jednotlivým častiam boli vydané aj pracovné zošity a pracovné listy.

 

Redakcia národnostného vysielania v košickom televíznom štúdiu RTVS neprestala vytvárať nové programy ani počas prvého lockdownu na jar 2020. Naopak, pribudla výroba novej detskej relácie S vami doma/Tumenca khere, ktorá je výnimočná tým, že sa z televíznej obrazovky po prvýkrát niekto prihovára v materinskom jazyku rómskym deťom.

Program je určený deťom predškolského veku a prvého stupňa základných škôl. Striedaním rómskeho a slovenského jazyka sa snaží priblížiť sa najmä rómskym deťom, ktoré keď nastúpia na základnú školu sa stávajú bilingválnymi. Obsah jednotlivých epizód korešponduje s učivom učebníc slovenského jazyka, matematiky, prvouky, prírodovedy a vlastivedy prvého stupňa základných škôl. V rubrike o významných osobnostiach relácia predstavuje často životnú cestu spisovateľov, spisovateliek, vedcov a vedkýň, o ktorých sa deti učia až na druhom stupni alebo na strednej škole. K jednotlivým častiam boli vydané aj pracovné zošity a pracovné listy, zverejnené na FB a na stránkach www.ucimenadialku.sk.

Potreba vysielať program, vďaka ktorému by deti v osadách nestratili úplne kontakt s vyučovacím procesom, prišla zdola. S myšlienkou vytvoriť program prišiel riaditeľ košického televízneho štúdia Jozef Puchala. Učitelia a asistenti spolu s Ministerstvom školstva s nápadom vytvoriť televízny program oslovili verejnoprávnu televíziu, ktorá výzvu prijala. Námet a prvý scenár rozoberal Roman Sorger, externý tvorca detských projektov v RTVS, s viacerými pedagogickými inštitúciami aj s riaditeľom štúdia.

Na spoluprácu bola oslovená Klaudia Oláhová, ktorá si za svojho moderátorského kolegu vybrala mladého študenta Michala Siváka. Z dcéry Sárky sa stala detská moderátorka domácich videí a manžel Lukáš sa zhostil úlohy kameramana. Skladačku doplnil skúsený herec a režisér divadla Romathan Marián Balog, ktorý je tretím moderátorom tímu a zároveň rozprávačom veľmi dôležitých rozprávok v rómčine na záver každej relácie. V jeho interpretácii odzneli mnohé rómske rozprávky, ale aj slovenská a svetová klasika, ktorá do rómčiny doposiaľ preložená nebola. S treťou sériou to bude dohromady už 34 rozprávok. Scenáristkou, dramaturgičkou a režisérkou programu je Ľuba Koľová, ktorá spolu so strihačom Lukášom Hrickom natočený materiál a domáce dokrútky rodiny Oláhovcov spracúva do výslednej podoby. Nakrúcania v štúdiu sa zúčastňovali aj pani učiteľky, ktoré upresňovali správne písanie písmen, ktoré je tak veľmi dôležité pre prvákov, ktorí v tom čase nemali žiadny kontakt so svojimi učiteľmi.

Za prvé tri mesiace sa podarilo pripraviť, spracovať a odvysielať desať častí nového 26-minútového programu. Druhým míľnikom bolo rozhodnutie pokračovať v nakrúcaní Tumenca khere. Ucelená séria s témami podľa písmen slovenskej abecedy pokrýva učivo 2. ročníka základných škôl. Momentálne tím pracujeme na posledných častiach tretej série S vami doma/Tumenca khere, ktorá má opäť 12 častí.

Relácia nie je metodickou príručkou ako zvládnuť učivo prvého stupňa základnej školy. Cieľom je motivovať a s humorom prebudiť v deťoch zvedavosť a nenásilne povzbudiť ich rómske sebavedomie. Reakcie a listy učiteliek a učiteľov a najmä divákov naznačujú, že deťom sa program páči. Ohlasy zo zahraničia prezradili, že sme hlavne rozprávkou, deti a ich rodičov s covidom v karanténe aktivizovali k hraniu domáceho divadielka.

Redakciu národnostného vysielania s celoslovenskou pôsobnosťou a sídlom v STV Košice bola založená v roku 1999 a vytvorila vysielaciu štruktúru národnostných relácií pre všetkých, dnes už 13 národnostných menšín.

Ľuba Koľová (šéfredaktorka)_Kolektív Národnostného vysielania RTVS_finalisti Roma Spirit 2021 v kategórii Čin roka
Nominačná dokrútka

Ďalšie informácie

Video

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.