Sivak C0012
Jozef Šivák

Laureát Roma Spirit

Ročník
2011, 2012, 2021
Kategória
Média
Kraj
Bratislavský
Mesto pôsobenia
Bratislava
Oblasť pôsobenia /
Pracovné zameranie
Publicistika

Nominácia za profesionálnu a dlhodobú prácu redaktora a moderátora, ktorý sa pravidelne venuje aj menšinovým témam, vrátane otázok integrácie Rómov na Slovensku v celoštátnom mediálnom priestore a popularizáciu dôležitých tém.

 

Jozef Šivák študoval na konzervatórium v Košiciach. Jeho pracovné začiatky sú späté s televíziou RTVS. Práve tam, pred dvadsaťjeden rokmi, odštartoval svoju novinársku kariéru. Vtedajšie štúdio STV Košice hľadalo pre reláciu Východoslovenský región moderátora rómskeho pôvodu. Ako študent Strednej umeleckej školy, prvák, konkurz vyhral a o tri dni moderoval prvú spravodajskú reláciu, ktorá sa vysielala na Dvojke. Následne moderoval rómsky magazín, ktorý toho času vyrábalo košické štúdio STV.

Ako sám hovorí, vo svojom živote mal šťastie na správnych ľudí, od ktorých dostal šancu. Nič zadarmo nedostal. Svojim nadriadeným musel dokázať, že vie pracovať a má na to, byť súčasťou redakcie. Zlom v jeho živote nastal po presťahovaní sa do hlavného mesta, do Bratislavy. Začal pracovať na centrále, na pozícii asistent dramaturgie, asistent produkcie a produkčný. V priebehu mesiaca tak prešiel viacerými pozíciami, ktoré vykonával súčasne. Časom sa divákom prihováral ako redaktor v reláciách Blesk, Reflex, Extra a Ľudia na jednotku. Po niekoľkých rokoch prestúpil do redakcie spravodajstva, kde pôsobil sedem rokov. Venoval sa témam súviacim s políciou, extrémizmom a rómskej národnostnej menšine.

V roku 2013 začal pracovať v spravodajskej televízii TA3 na pozícii redaktora domáceho spravodajstva a moderátora relácie Pozrime sa na to, ktorú moderuje dodnes. Tento formát sa teší u divákov veľkému záujmu. Pán Šivák sa v ňom venuje politickým témam, ktoré majú presah na život bežných ľudí.

Jozef Šivák sa od začiatku svojej mediálnej kariéry snažil prinášať objektívne informácie v témach rómskych komunít na Slovensku. Sám si pamätá na časy, kedy tomu tak žiaľ nebolo. Novinári často používali stereotypné výrazy a nelichotivé pomenovania na adresu Rómov. Pracovné aktivity pán Šiváka, či už reportáže alebo diskusné relácie, majú veľký dosah nielen na divákov, ale aj na tvorcov politík, čiže ministrov a poslancov.

Počas svojej kariéry vyrobil zhruba šesťtisíc reportáží. Je najdlhšie pracujúcim rómskym redaktorom v celoštátnej televízii. Jeho práca je výnimočná v prinášaní objektívneho  pohľadu na vec, upozorňuje na pozitívne príklady, ale aj na problémy, ktoré sa vďaka mediálnej pozornosti často môžu posunúť k riešeniam. Redaktorskej práci by sa rád venoval aj naďalej. Svoj život si už bez nej nevie predstaviť.

Jozef Šivák, Bratislava_Laureát Roma Spirit 2021 v kategórii Médiá
Nominačná dokrútka

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.