2054262_1200x

Poznáme víťazov ocenenia ROMA SPIRIT 2016

Bratislava, 27. novembra – Už po ôsmy raz oceňovanie Roma Spirit spojilo ľudí, ktorých srdce bije v rovnakom rytme bez ohľadu na etnicitu, vierovyznanie či spoločenské postavenie. Rómsky duch ocenil tých, ktorí bez predsudkov prispievajú k tomu, aby bol svet lepším. Súčasťou večera bolo silné Auschwizate, nápev náreku, ktorý skomponoval rómsky hudobník v Osvienčime, a zanelo v podaní Jany Sendreiovej a Jany Kirschner.

Laureátov z 21 finálových nominácií vybrala medzinárodná Odborná porota v zložení: Jana Horváthová (Múzeum rómskej kultúry, Brno), Soraya Post (Európsky parlament), Nadir Redzepi (Roma Education Fund), Barbara Illková (MZVaEZ SR), Jarmila Lajčáková (CVEK).

Po prvýkrát bolo dnes odovzdané ocenenie v kategórii Kultúra, ktoré si prevzal Miloš Rác, za umelecké stvárnenie života rómskej komunity prostredníctvom maľby, kresby a sochárskeho umenia, ktoré je verným zachytením minulosti i súčasného života Rómov.

Ocenenie Roma Spirit 2016 si odniesli v kategórii Mimovládna organizácia občianske združenie Komunitné centrum menšín z Veľkého Krtíša. Porota ocenila ich aktivity súvisiace so správou a zvyšovaním kvality bývania pre sociálne znevýhodnenýc občanov angažovaním domovníkov z radov obyvateľov bytových domov.

V kategórii Médiá ocenenie získala kampaň združenia Ľudia proti rasizmu „Zastavme šírenie nenavísti na internete, za online mediálne aktivity odmietajúce nenávistné postoje voči menšinám a Rómom  a poukazujúca na nebezpečenstvá radikalizácie a extrémizmu v spoločnosti.

V kategórii Osobnosť patrí ocenenie pedagogičke Eve Gašparovej. Porota ocenila jej celoživotnú prácu a aktivity venované rozvoju rómskeho jazyka a vzdelávaniu v rómskom jazyku na Slovensku.

V kategórii Obec a mesto získala ocenenie obec Hlinné, ktorá realizáciou projektov zlepšujúcich oblasť bývania, vzdelávania a zdravia dlhodobo pozdvihuje sociálny status rómskej komunity a podporuje spoločenskú inklúziu.

V kategórii Spoločnosť, organizácia a zamestnávateľ dostalo ocenenie Roma Spirit 2016 súkromné gymnázium Zefyrína Jimenéza Mallu z Kremnice, za vytváranie podmienok pre inkluzívny prístup výchovy a vzdelávania uplatňovaním princípu pestovania hrdosti na rómsku národnosť.

Porota čin roka v zložení Ivan Antala (Expres), Gitana, Klára Orgovánová (Rómsky inštitút) a Ján Hero (ÚSVSRRK) sa rozhodla oceniť Marcela Šaňa starostu Luníka IX, za angažovanosť a koordináciu vlny solidarity a mimoriadnej humanitárnej aktivity a pomoci pre postihnuté rodiny pri požiaroch na Luníku XI, v osade Mašličkovo.

Vyhlasovateľmi 8. ročníka Roma Spirit 2016 sú Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), RTVS a Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity. Galavečer slávnostného oceňovania sa konal v nedeľu 27. novembra v  Slovenskom rozhlase pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky a záznam bude vysielať RTVS 10. decembra o 20.00 hodine na Dvojke.

 

Večerom sprevádzali Karin HayduDušan Šorty Berky. Večer spestrili svojim vystúpením hudobná formácia Balkansambel, Sabrosa, Thomas Puskailer, SoloQuartet, či Magda Izakovičová. Nechýbali krásne dámy, Celest Buckingham, Betka Ferencová, Danica Jurčová, Eva Sakalová, Erika Kováčová, Zuzana Haasová, Gitana, ktoré predviedli módne kolekcie Strednej odbornej školy v Kežmarku. Vyvrcholením večera bola skladba Auschwizate v podaní Jany Sendreiovej a premiérovo v slovenčine, v podaní Jany Kirschner za sprievodu SoloQuartet.

Zdieľať

Stretnutie finalistov Roma Spirit 2023 v Bratislave
V utorok, 16. apríla 2024, sa v Bratislave stretli finalisti ostatného 15. ročníka Roma Spirit. Na ich počesť sa uskutočnilo počas dňa viacero výnimočných stretnutí. Organizátori sa postarali o príjemný a podnetný deň, ktorého cieľom bolo poďakovať a oceniť prácu a aktivity...
Medzinárodný deň Rómov – je oslavou i pripomienkou!
Medzinárodný deň Rómov je dňom oslavy rómskej kultúry, histórie i tradícií. Pripomíname si však aj snahu Rómiek a Rómov o sebaurčenie, prijatie a rovnosť. Medzinárodný deň Rómov, ktorý si pripomíname od roku 1990, pripadá na 8. apríla. Dátum pripomína prvé...
ZAŽITE GALAVEČER ROMA SPIRIT 2023 NA VLASTNEJ KOŽI!
Buďte súčasťou nezabudnuteľného podujatia 15. ročníka Roma Spirit v Národnom divadle Košice! Aby ste aj Vy a Vaši priatelia mali možnosť zúčastniť sa Roma Spirit 2023, dali sme do predaja limitovaných 50 kusov vstupeniek! ZAKÚPIŤ VSTUPENKU NA GALAVEČER ROMA SPIRIT...
Prípravný výbor vybral finalistov jubilejného 15. ročníka ocenenia!
Na ocenenie Roma Spirit 2023 bolo prijatých 128 prihlášok. O tom, kto sa nakoniec dostal medzi 21 finalistov jubilejného ročníka ocenenia rozhodlo pätnásť členov Prípravného výboru Roma Spirit. Zasadnutie sa konalo v septembri v Bratislave. „Zasadnutie Prípravného výboru prebehlo tento rok, tak ako...
Vyhrajte vstup na galavečer Roma Spirit 2023 alebo poukážku na nákup v obchodnej sieti Tesco!
Podmienky: Nominujte na ocenenie Roma Spirit 2023 svojho favorita vyplnením online prihlášky: https://www.romaspirit.sk/prihlaska/ a vyhrajte vstup na galavečer Roma Spirit 2023 pre 2 osoby alebo poukážku na nákup v hodnote 50€, ktorú do súťaže venoval partner Tesco Stores, a.s. Výhercov...
Navrhnite osobnosti, organizácie a aktivity na ocenenie Roma Spirit 2023!
Nominačná kampaň jubilejného 15. ročníka Roma Spirit ide do finále. Na zaslanie prihlášky na ocenenie zostávajú posledné dni! Nominovať výnimočných ľudí a aktivity, ktoré sa podieľajú na zlepšení situácie Rómov na Slovensku, je možné vyplnením online prihlášky už len do...