KATEGÓRIA MIMOVLÁDNA ORGANIZÁCIA_Združenie PRE LEPŠÍ ŽIVOT_Ondrašíková
Združenie Pre lepší život

Finalista Roma Spirit

Ročník
2018
Kategória
Mimovládna organizácia
Kraj
Košický
Mesto pôsobenia
Rankovce

Nominácia za komplexný prístup k trvalo udržateľnému bývaniu, za budovanie sociálneho kapitálu a rozvoj aktívneho komunitného života Rómov v obci Rankovce a jej okolí.

Združenie vzniklo na báze dobrovoľníckej práce aktivistov pôsobiacich v rómskej misii v obci Rankovce v roku 2004. Pôsobia v Kecerovsko-olšavskom regióne, v obciach, kde majú Rómovia 70 – 90 % zastúpenie. Od roku 2010 sa venujú téme sociálneho podnikania a od roku 2014 rozvíjajú program svojpomocnej výstavby nízkonákladových domov. Spájajú tému bývania a komunitnú prácu. Spolu s organizáciou Človek v ohrození založili Organizáciu Projekt DOM.ov, vďaka komunitnej záhrade EDEN (Enviromental Development and Education in Neighborhood) pripravujú rodiny na život v novovzniknutej lokalite – susedstve.

Zámerom združenia je všestranný rozvoj rómskych komunít, hlavne v oblasti zvýšenia vzdelanosti, zamestnanosti, začlenenia jednotlivcov do širšej spoločnosti. Venujú sa aj príprave a vzdelávaniu rómskych lídrov a mládežníckych vedúcich. Do svojich aktivít reálne a svedomito zapájajú Rómov, či ide o študentov stredných škôl, alebo o starších ľudí, ktorí sú dlhodobo nezamestnaní. Aktivity združenia budujú sociálny kapitál, ktorý zabezpečuje udržateľnosť výsledkov a vedie k nezávislosti komunity od dotovaných projektov.

V oblasti sociálneho podnikania rozvinulo združenie spoluprácu so strednými odbornými školami, aby študenti, predovšetkým Rómovia, získali odborné zručnosti a pracovné návyky. Následne ich zapojili do svojho unikátneho projektu na výrobu ekobrikiet. Ekobrikety vyrábajú jednoduchou metódou v malej manufaktúre s využitím svojpomocne vyrobených nástrojov a pomôcok. Výrobky vznikajú z odpadu – zmiešaním vo vode rozmočeného zberového papiera s pilinami, lisovaním a následným sušením. Vyrobené cenovo dostupné ekobrikety odkupujú miestni Rómovia a využívajú ich na kúrenie. V oblastiach, kde ekobrikety vyrábajú a ponúkajú, sa výrazne znížila nezákonná ťažba dreva na kúrenie. Projekt zamestnal 14 ľudí.

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.