web_Zaujímam sa
Zaujímam sa (I care), o.z.

Finalista Roma Spirit

Ročník
2020
Kategória
Mimovládna organizácia
Kraj
Prešovský
Mesto pôsobenia
Poprad

Nominácia za inovatívne workshopy pre deti z Lomničky, ktoré motivujú premieňať nepotrebné veci a odpady na originálne výrobky, menia myslenie a vzťah k životnému prostrediu a podporujú výchovu mladej generácie.

Združenie vzniklo v roku 2017, ako workshop v kreatívnom centre, ktoré založili na posilnenie kultúrnej sféry v meste Poprad. Časom si však uvedomili, že práca s odpadom a jeho spracovávaním spĺňa nielen ich túžbu tvoriť, ale taktiež túžbu pomáhať, vzdelávať a šíriť osvetu o odpadovej problematike.

Jeden malý workshop tak postavil základy pre možnosti kreatívnej sebarealizácie a spolupráce s čoraz širším okruhom ľudí v Poprade a okolí. Napokon stačilo trochu popremýšľať a prišli na to, že v odpade vedia spojiť skoro všetko, čo robili doteraz. Dobrovoľnícku činnosť, starostlivosť o verejný priestor, prácu s ľuďmi, vzdelávanie, umenie a hlavne spoluprácu.

Aktuálne sa usídlili v centre mesta, nad reštauráciou Lahodnosti, ktorá má najbližšie k ich myšlienkam. Taktiež na ZŠ Lomnička, v CVČ Lomnička, na festivaloch a akciách, aktuálne tvoria priestor v popradskom skateparku, trnavskom Kubíku nápadov a vyrábajú pojazdný recyklátor – príves v ktorom sa nachádzajú prístroje na základnú recykláciu a kde budú môcť svoje myšlienky prakticky ukázať takmer kdekoľvek.

Aktivisti z Recyklátora chodia do osady v Lomničke, kde miestne deti učia kreatívne využiť odpad. Prostredníctvom workshopov deti motivujú premieňať nepotrebné veci a odpady na originálne výrobky. Do Lomničky začali chodiť v septembri 2018, v tom čase navštevovali aj iné školy. Tvorili s deťmi doplnky z odpadových materiálov s cieľom ukázať, že odpad môže byť dobrý materiál. Pre deti to zároveň bolo vytrhnutie zo stereotypu života a tradičného vyučovania.

Cieľ bol priblížiť a ukázať iný pohľad, nielen na ekológiu a odpad, zmeniť stereotypný pohľad na odpad zo strany rómskej komunity ale aj ten sociálny, čo je možné len vďaka pravidelnosti aktivít. Zároveň Recyklátor pracuje na tom, aby deti vedeli ďalej naučiť svoje okolie to, čo už vedia, zo skupiny detí by radi pripravili lídrov v tejto oblasti.

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.