OS_Vladimír Oračko
Vlado Oračko (In memoriam)

Laureát Roma Spirit

Ročník
2020
Kategória
Osobnosť
Kraj
Košický
Mesto pôsobenia
Veľká Lomnica

Nominácia za príkladnú dlhoročnú osobnú angažovanosť a nasadenie, schopnosť spolupráce so všetkými aktérmi na lokálnej úrovni, vďaka ktorej sa darilo posúvať komunitu vo Veľkej Lomnici postupne vpred.

Vladimír Oračko bol dlhoročný aktivista z obce Veľká Lomnica. So svojou rodinou žil priamo v tamojšej rómskej osade „Nový Dvor“, v rodinnom domčeku. Vlado, manželka Sabinka ale aj deti hrali aktívnu rolu v organizácii a živote miestnej komunity. Dá sa povedať, že boli ich hnacím motorom. Ich dvere a pomocná ruka boli vždy ochotné pomôcť miestnym rodinám.

Vlado aktívne spolupracoval s vedením obce, s miestnymi organizáciami, štátnymi orgánmi, terénnymi pracovníkmi ale aj jednoduchými občanmi, s cieľom vylepšiť životné podmienky miestnej rómskej komunity. Bol aktivista, telom aj dušou, v doslovnom slova zmysle, nakopnúť ho nikdy nebolo treba, zastaviť o to ťažšie. Podporoval všetky iniciatívy, ktoré pomáhali miestnej komunite. Ak sa v Lomnici niečo malo diať, Vlado o tom hneď vedel a chcel aj participovať.

Spolupracoval s miestnymi komunitným centrom, ako aj s MOPS (Miestna občianska poriadková služba), a postaral sa tak o kľud a normálne vzťahy v tejto neľahkej lokalite. Prítomnosť Vlada v osade znamenala, či už pre obec, alebo štát, ktorý veľmi často spolupracovali a komunikovali svoje požiadavky smerom na obyvateľov práve cez neho. Bol doslova komunikačný most, ktorý spájal život vo vnútri osady s tým vonku. Zakladal si na férovom jednaní, sám bol čestný a mierumilovný človek a snažil sa chrániť aj svojich ľudí a držať sa čo najďalej od špekulantov a klamárov. Aj vďaka jeho práci sa pomaly darilo posúvať komunitu postupne vpred.

Mal cit pre hudbu, a bol zakladateľom kapely Gipsy Vlado. K hudbe motivoval a viedol aj svoje deti, jedného zo svojich synov mal aj vo svojej kapele. Zahral si aj spolu s kapelou Lomnícke Čháve, ktorí pochádzajú tiež z rovnakej lokality a vzájomne sa podporovali.

Vlado zomrel nevinne, pri úplne zbytočnej automobilovej nehode na prehustenej ceste medzi Popradom a Kežmarkom. Jeho tragická smrť je veľkou ranou nielen pre jeho rodinu, ale aj obec a celý región.

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.