OS Tanko 464
Viliam Tankó

Laureát Roma Spirit

Ročník
2021
Kategória
Osobnosť
Kraj
Trnavský
Mesto pôsobenia
Tomášikovo
Oblasť pôsobenia /
Pracovné zameranie
Šport

Nominácia za inšpiratívny príbeh športovca, ktorý vďaka systematickej práci získal v športovom svete veľké úspechy. Osobitne za to, že ako mladý reprezentant SR v boxe na medzinárodnej úrovni, motivuje mladých ľudí posúvať svoj život vpred, podporuje ich pri sieťovaní a ozývaní sa hlasu mladých Rómov a Rómiek.

 

Viliam Tankó, je profesionálnym športovcom a dlhoročným reprezentantom Slovenska v olympijskom boxe. Okrem športu má rád spoločnosť dobrých, úprimných a cieľavedomých  ľudí. Svoj voľný čas rád trávi v kruhu svojej rodiny a priateľky. Obľubuje turistiku a pobyt v prírode, baví ho športový rybolov, knihy a relax. V živote sa snaží nachádzať radosť v maličkostiach. Aj keď má zlý deň, neznamená to preňho, že má zlý život.

Mal iba osem rokov, keď ho život priviedol k boxu. V jeho rodnej dedinke v Tomášikove, založil bývalý československý majster Ladislav Karácsony boxerský klub. Spolu s kamarátmi sa prihlásil a začal chodiť na tréningy. Po roku ho čakal prvý zápas a spomína si, že rukavice mu boli také veľké, že ich mal až po lakte. Keď mal štrnásť rokov sa Viliamovi rodičia rozviedli a prišli takmer o všetko, stratili domov. V tej dobe si dal záväzok, že svojej rodine teplo domova vráti a bude sa snažiť, aby ich život bol lepší. Dnes hrdo môže povedať, že sa im to po desiatich rokoch podarilo.

Neskôr prestúpil do tímu Tomiho Kida, KO BOX CLUB GALANTA. Písal sa rok 2011 a nebolo to už len o zábave, ale začínala tvrdá práca v telocvični a dvojfázové tréningy. Medzitým začal študovať na strednej škole. Vďaka individuálnemu plánu sa mohol naplno venovať boxu. Popri tréningoch, aby doma finančne pomohol, sa snažil brigádovať. Za významné vo svojej športovej kariére považuje obdobie počas rokov 2014 – 2017, kedy získal tri bronzové medaile na majstrovstvách Európskej únie, Európskych hrách a Majstrovstvách Európy do dvadsaťdva rokov. Úspešne sa mu podarilo zmaturovať a dnes pokračuje v štúdiu na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, na Ústave romologických štúdií, odbor sociálna práca.

Okrem boxu, pod krídlami trénera Tomiho Kida, bol Viliam Tankó zapojený do množstva projektov, ktoré búrajú rasizmu, predsudky, stereotypy, ako napríklad Boxerský maratón, Slovensko do rukavíc, Vyboxuj si svoj sen a iné. V rámci projektov prešli spoločne množstvo základných a stredných škôl a navštevovali detské domovy po Slovensku. Motivovali mladých ľudí, aby žili pre svoje sny. Dodnes je Viliam v kontakte s viacerými mládežníkmi, ktorí už nie sú v detskom domove, a snažia sa žiť plnohodnotný život. Zúčastnil sa projektu Minority Kids, kde bol prednášajúcim. Neskôr sa stal predsedom Poradného orgánu splnomocnenca vlády pre rómske komunity, v oblasti Mládeže. Spolupracoval a pravidelne sa zúčastňuje na školeniach, ktoré organizuje Národný demokratický inštitút. Zapojil sa do osvety pri sčítaní obyvateľov začiatkom roka 2021 a je členom Roma youth academy, sieťovanie mladých Rómov a Rómok.

Viliam Tankó sa vďaka boxu vypracoval. Nie len ako športovec, ale ako sám hovorí, hlavne ako človek. Box mu priniesol do života veľké lekcie, skúsenosti, disciplínu a vytrvalosť. Pre množstvo mladých ľudí je inšpiráciou. Jeho životný príbeh dokazuje, že človek sa môže vypracovať. Nikdy sa nehanbil za chudobu, kedy častokrát nemali čo jesť, a do školy chodil deväť kilometrov pešo, lebo nemal drobné na autobus. V budúcnosti by sa rád venoval mladej generácii Rómov a Nerómov. Je presvedčený, že v 21. storočí nemajú v našej spoločnosti rasizmus a stereotypy miesto. Rád by pomáhal ľuďom, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácii a podporil ich v návrate do bežného života. Momentálne zakladá občianske združenie, vďaka ktorému bude o krok bližšie k plneniu svojich cieľov.

Viliam Tankó, Tomášikovo_Laureát Roma Spirit 2021 v kategórii Osobnosť
Nominačná dokrútka

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.