web_Photo Sara Giménez
Sara Giménez

právnička, poslankyňa dolnej komory španielskeho parlamentu a prezidentka nadácie Fundación Secretariado Gitano

Ročník
2021
Kategória
Odborná porota

„Byť členkou medzinárodnej poroty Roma Spirit 2021 a prispieť tak k oceneniu hodnotných iniciatív na podporu rómskeho obyvateľstva, je pre mňa cťou.“

Od roku 2021 pôsobí Giménez ako prezidentka španielskej nadácie Fundación Secretariado Gitano (FSG), medzikultúrneho neziskového občianskeho združenia, ktoré ponúka služby zamerané na rozvoj rómskej komunity v Španielsku a Európe. Vyštudovala právo na Univerzite v Zaragoze a svoje štúdium zavŕšila doktorandským štúdiom so špecializáciou na ľudské práva na Baskitskej Univerzite. Prešla tiež školením o manažmente mimovládnych organizácií a je odborníčkou na etnické menšiny, migráciu, trestné právo a i.

V rokoch 2000 – 2019 zastávala v nadácii Fundación Secretariado Gitano rôzne pozície, pričom viedla aj Úsek pre rovnosť a boj proti diskriminácii, kde jej pripadlo zastupovať klientov v súdnych prípadoch týkajúcich sa diskriminácie. Medzi jej najvýznamnejšie úspechy patrí prípad obhajoby rumunskej Rómky, s priaznivým verdiktom Krajinského súdu v Barcelone v decembri 2013 a prípad rómskej vdovy Maríe Luisy Muñoz, prezývanej „La Nena“, s tiež priaznivým verdiktom na Európskom súde pre ľudské práva v decembri 2009.

Od roku 2018 zastupuje Španielsko v Európskej komisii proti rasizmu a intolerancii (ECRI), ktorá monitoruje a posudzuje zákony, princípy činnosti a opatrenia týkajúce sa rasizmu a iných foriem neznášanlivosti. Je prvou rómskou právničkou, ktorá v tejto komisii zastupuje Španielsko.

13. marca 2019 vstúpila do politiky, keď bola potvrdená jej kandidatúra do dolnej komory parlamentu (Poslaneckého kongresu) za španielsku politickú stranu Ciudadanos-Partido de la Ciudadanía, z tretieho miesta na kandidátke pre Madrid. Je hovorkyňou štyroch komisií: Medzinárodná rozvojová spolupráca; Rovnosť; Monitoring a posudzovanie dohôd štátneho paktu proti rodovému násiliu; a Koordinácia a sledovanie španielskej stratégie Cieľov udržateľného rozvoja.

Ako školiteľka sa tiež podieľa na odborných kurzoch týkajúcich sa rovnosti a boja proti diskriminácii a je autorkou niekoľkých publikácií na túto tému.

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.