web_sahraa
Sahraa Karimi

filmová režisérka a scenáristka

Ročník
2013, 2021
Kategória
Odborná porota

Sahraa Karimi je afganská filmová režisérka, ktorá do svojich 16 rokov žila a študovala v Iráne. Keď mala štrnásť, prvýkrát vstúpila do sveta iránskej profesionálnej kinematografie. Bola prvou afganskou imigrantkou, ktorá hrala hlavnú úlohu v iránskom filme.

O filmové umenie sa začala zaujímať viac, keď si po druhý krát v živote zahrala vo filme White Sleep (Biely spánok) od prominentného iránskeho režiséra, Hamida Jebeliho. V 17-tich rokoch emigrovala na Slovensko, aby pokračovala vo svojich štúdiách. Viac ako desať rokov tu študovala scenáristickú tvorbu a hranú réžiu. Ako prvá žena v histórii Afganistanu získala akademický titul (PhD) z kinematografie na Vysokej škole múzických umení – Filmovej a televíznej fakulte v Bratislave. Sahraa Karimi natočila počas štúdia viac ako 30 krátkych hraných a dokumentárnych filmov, z ktorých niektoré získali množstvo ocenení aj na medzinárodných filmových festivaloch.

Sahraa Karimi bola prvou filmárkou z Afganistanu, ktorá sa stala oficiálnou členkou Slovenskej filmovej a televíznej akadémie. Je tiež prvou ženou v histórii Afganistanu, ktorá v roku 2019 uspela vo výberovom konaní a stala sa tak generálnou riaditeľkou štátnej inštitúcie Afghan Film (Afgánsky film).

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.