Čavalenky, finalista Roma Spirit 2021 v kategórii Kultúra
Rudolf Danihel alias Čavalenky

Moderátor Roma Spirit, Finalista Roma Spirit

Ročník
2019, 2021
Kategória
Kultúra
Kraj
Trnavský
Mesto pôsobenia
Holíč
Oblasť pôsobenia /
Pracovné zameranie
Umenie

Nominácia za originálnu hudobnú tvorbu, ktorá poukazuje na problémy politického systému, obnažuje spoločenské témy a rozpráva príbehy z pouličného života na slovensko-českom pohraničí. Osobitý raper s typickým záhoráckym nárečím prináša nezameniteľný rap s citom pre slová.

 

Rudolf Danihel alias Čavalenky, pochádza z Holíča na Záhorí. Venuje sa hudobnej tvorbe a sociálne ladenému rapu. Svoje prvé texty začal písať v ôsmich rokoch, dnes má takmer tridsať. Hudbe sa venuje takmer celý život. Svoju hudbu necieli na žiadnu vrstvu ľudí. Robí rap pre všetkých, bez ohľadu na náboženstvo, rasu alebo názory. Inšpiruje sa príbehmi zo života ľudí bez domova, závislých na drogách a zaznievajú od neho texty aj o našom politickom systéme.

Rudo Danihel alias Čavalenky predstavuje čerstvý vietor do plachiet na domácej rapovej scéne. V marci roku 2020 vydal svoj debutový album s názvom Stoka rap a hneď s ním stihol získať niekoľko ocenení. Kritici aj fanúšikovia vyzdvihujú najmä to, čo možno nazvať Čavalenkyho poznávacím znamením: autentickosť. Tvrdí, že píše len o tom, čo na vlastné oči videl alebo zažil. Svoju inšpiráciu k tvorbe nachádza častokrát priamo v uliciach pohraničného mesta, v ktorom žije celý svoj život a ktoré dôverne pozná.

Je vďačný a šťastný, že môže byť obklopený ľuďmi, ktorí ho podporujú v jeho hudobnej tvorbe a že môže vystupovať v mediálnom priestore a na pódiách, o ktorých iba sníval. Dnes majú jeho skladby na Youtube desaťtisíce videní, napríklad skladba Neprohrát 79 000 vzhliadnutí, Príbeh drog 152 000 a Chlapci na ulici až 250 000 vzhliadnutí. Jeho hudba mu v krátkom čase priniesla uznanie nie len od ľudí zo scény, ale aj od českých a slovenských médií.

Najväčšou podporou je pre neho rodina, fanúšikovia a kolegovia z Románo Rat. Čavalenky rapuje po záhorácky. Na scéne je skôr solitérom, ktorý „bdie“ nad osudmi slabých a zničených a pomáha im najmä tým, že o nich vysiela správu. Jeho hudba nie je iba o výborných podkladoch a originálnom prejave, ale aj o sile výpovedi a možno aj pozitívnom príklade a ponaučenia pre ostatných.

Na koncertoch vystupuje Čavalenky so zoskupením Romano Rat, v ktorom pôsobí aj DJ Hallabeat a raper Vandal. O klipy sa im stará producent Zmatek. Čavalenky je spolovice Róm, ale nemá rád, keď ho označujú ako Rómskeho rapera. Toto označenie považuje za rovnako zvláštne, ako keby niekoho označili bielym raperom. Značkovanie ľudí na základe rasovej príslušnosti neakceptuje, čo však neznamená, že sa vyhýba svojim koreňom. Naopak, účinkovanie s jeho crew Romano Rat, v preklade rómska krv, je toho príkladom. Čavalenky tak vysiela pozitívny signál mladým Rómkam a Rómom, ktorí sú možno talentovaní, no hanbia sa začať. Svojim životným príbehom ukazuje, že dá sa to aj z ulice. Je rád, ak si ľudia berú z jeho textov ponaučenie, či už Rómovia alebo Nerómovia.

Vystúpil na Festivale Pohoda 2020, Pohoda on the Ground 2021 a iných festivaloch. Bol nominovaný na cenu Radio Head Award za rok 2018 v kategórii Objav roka. Stal sa víťazom 24. ročníka ceny Nadácie Tatra banky v kategórii Mladý tvorca.

V roku 2021 mu vychádzajú nové single a klipy a je jasné, že studnica jeho nápadov a inšpirácií sa ešte nechystá vyschnúť. Čavalenky vystupuje skromne, necíti sa byť umelcom ani hviezdou. Má ale veľký dar a ambície oslovovať mladých ľudí a prostredníctvom svojej hudby formovať ich názory, keďže podľa neho, aj to je úlohou rapu.

Rudolf Danihel alias Čavalenky_Finalista Roma Spirit 2021 v kategórii Kultúra, moderátor Roma Spirit 2019
Nominačná dokrútka

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.