ČR_ROZPOR
RozpoR a Batucada Bomba

Laureát Roma Spirit

Ročník
2019
Kategória
Čin roka

Nominácia za sériu koncertov „Radikálne ľudské turné“ v rómskych osadách, ktoré poukázali na chudobu v najnižších sociálnych vrstvách a s tým súvisiace predsudky, rasizmus a nacionalizmus.

Punková skupina RozpoR a bubnové samba-bandu Batucada Bomba radi spájajú svoje koncerty so spoločensko-politickým presahom, čím sa snažia aspoň trochu meniť Slovensko k lepšiemu, ovplyvňovať ľudí, klásť otázky, vytvárať priestor na diskusiu.

Sériou koncertov „Radikálne ľudské turné“ poukázať na problém rómskych osád, problém chudoby, problém nacionalizmu a rasizmu a nedostatočné riešenie týchto problémov. Svojim počinom chceli prispieť k zmenšeniu predsudkov voči inakosti, pomôcť prelomiť niektoré abstraktné bariéry a zotrieť stereotypné rozdiely. Turné realizovali v máji 2019 v Chminianskych Jakubovanoch, Nižnom Tvarožci a Lenartove a na Budulovskej v Moldave nad Bodvou, kde sa nakoniec odohrala len bubnovačka Batucady Bomba.

Sú prvou rockovou kapelou na Slovensku, ktorá bez vstupného, nároku na honorár a na vlastné náklady urobila taký počin, ktorým sa im podarilo preniknúť až do médií s odozvou v celej krajine. Z turné vznikol 22 minútový dokumentárny, ktorý sa premietal na rôznych eventoch a festivaloch po celom Slovensku. Celé turné zdokumentovali a následne prezentovali na výstavách spojených s diskusiami vo viacerých slovenských kluboch a festivaloch, vrátane festivalu Pohoda.

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.