KUL_Roman Baláž
Roman Baláž

Finalista Roma Spirit

Ročník
2020
Kategória
Kultúra
Kraj
Žilinský
Mesto pôsobenia
Liptovský Mikuláš

Nominácia za literárnu tvorbu, ktorá živým rozprávačským jazykom zaznamenáva tradície, zvyky, hodnoty umenia a tvorby s výraznou snahou o zbližovanie prostredníctvom tém, ktoré nemajú hranice.

Roman Baláž je rodák z Liptovského Mikuláša. Otec sa narodil na Liptove, mama je z Moravy. Otec bol potomkom maďarských Rómov, mama pochádza zo starého rodu Sintov. Rodičia pána Baláža, mama aj otec pochádzajú z veľkých rodín, z odlišných rómskych rodov s rôznymi zvykmi a históriou. Tak mal možnosť spoznať a pochopiť pohľady, hodnoty a myslenie Rómov. Dodnes má rád a vyhľadáva príležitosti na rozhovory s ľuďmi a získavanie cenných informácií.

Z toho čerpá a píšem poviedky na rôzne témy, všetko, čo kedy napísal, má podklad v skutočných udalostiach. Pohybuje sa medzi ľuďmi a všíma si, ako žijú a kam smerujú. Pána Baláža trápi, že sa stráca zmysel pre pôvodné hodnoty, ktoré dávali životu zmysel a robili človeka šťastným. V jeho poviedkach, ale ešte viac pri rozhovoroch s ľuďmi preto pripomína hodnotu viery, rodiny, pravdy, pochopenia a lásky. Keď to niekoho osloví, má z toho radosť.

Je to asi šesť rokov dozadu, kedy pán Baláž začal písať poviedky na žiadosť svojej pani manželky a staršej dcérky. Tie ho prihlásili aj do regionálnej literárnej súťaže Kongen Script, kde bol ocenený aj ďalšie štyri roky potom. Cenu získal aj za poviedky v literárnej súťaži Krídla Ivana Laučíka.

Ocenenia, ktoré získal, ho potešili, ale nachvíľu začal pochybovať. Povzbudili ho však ľudia, a vysvetlili mu, že píše o ničom, čo má hodnotu a ak v tom nebude pokračovať, zapadne to prachom času a ochudobním o tieto informácie ostatných. Uznal, že majú pravdu a že je ešte veľa toho, čo sa o Rómoch nevie. Dokonca to nevie ani mladá generácia Rómov. A to bol moment, ktorý ho podnietil písať ďalej. „Sme národ s kultúrou a históriou a aj my sme Božím stvorením. Ale málokto nás skutočne pozná a už takmer nikto nepozná náš pohľad na okolitý svet. A o tom píšem“, povedal pán Baláž. Svojimi poviedkami sa snaží priblížiť zvyky, myslenie, vnímanie a hodnoty Rómov tak, ako ich ostatní nepoznajú. Tiež opísať a zaznamenať spôsob života Rómov v minulosti aj dnes.

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.