zehra IMG_2314
Robert Pokuta

Finalista Roma Spirit

Ročník
2017
Kategória
Čin roka
Kraj
Košický
Mesto pôsobenia
Žehra

Nominácia za odvážny čin záchrany detských životov, kedy v ohrození vlastného života vytiahol štyri deti z horiaceho domu.

V obci Dobrá Vôľa neďaleko Žehry sa 21. mája 2017 takmer stala tragédia. O tretej hodine ráno začala v obci horieť drevená chatrč, ktorú obývala rómska rodina. Rodičia štyroch detí, ktoré ostali v horiacej chatrči uväznené, sa do nej báli vojsť, aby svoje deti zachránili. Našťastie, len 15 metrov odtiaľ býva Robert Pokuta, obetavý, nápomocný, ktorý je sám otcom siedmich detí. Vďaka nemu tento dramatický príbeh neskončil tragicky, ale mal šťastný koniec. Robert Pokuta po tom, ako začul zúfalý krik detí, ani na sekundu nezaváhal, a, riskujúc vlastný život, sa vrhol do plameňov, aby zachránil 8-ročného Silvestra, 7-ročného Šimona, 6-ročného Alexa a len 18-mesačného Kevina. Deti zachraňoval po dvoch, takže do horiaceho domu musel vstúpiť až dvakrát. Len čo dostal do bezpečia aj posledné dieťa, požiarom poškodená strecha domu sa zrútila.

Róbert Pokuta pochádza z chudobných pomerov a peňazí nemá na rozdávanie. Ako však hovoria jeho susedia v obci Dobrá Vôľa, snaží sa pomôcť každému, kto jeho pomoc potrebuje. Robí tak každodenne, malými veľkými činmi. Keď však nie je čas na váhanie a strach, stáva sa z obyčajného statočného človeka hrdina s odvahou, ktorú by v sebe nenašiel len tak hocikto. Je inšpiratívnym príkladom odvahy a charakteru pre Rómov aj Nerómov.

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.