diera v hlave
Robert Kirchhoff

Finalista Roma Spirit

Ročník
2017
Kategória
Čin roka
Kraj
Bratislavský
Mesto pôsobenia
Bratislava

Nominácia za dokumentárny film na tému pamäte a rómskeho holokaustu – „Diera v hlave“, ktorý vznikol na základe 13-ročnej výskumnej a autorskej filmárskej práce venujúcej sa príbehom prenasledovania Rómov a Sinti počas Druhej svetovej vojny v krajinách Európy.

Dokumentárna esej „Diera v hlave“ je inovatívnym počinom, keďže téma rómskeho holokaustu je v slovenskej dokumentaristike stále málo zmapovaná. Na jeho príprave pracovalo vyše 300 ľudí a boli doň zapojené mnohé európske odborné a mimovládne organizácie. Vznikal pod pracovným názvom „Cesta lesom“ priebežne od roku 2003. Zber materiálu a náročné nakrúcanie prebiehali postupne, okrem Slovenskej a Českej republiky aj na viacerých miestach Poľska, Nemecka, Chorvátska, Srbska, Nemecka a Francúzska.

Vystupujú v ňom protagonisti s priamou skúsenosťou s historickými udalosťami, ich príbuzní, novinári aj aktivisti. Robert Kirchhoff sa vo svojom filme vyhol archívnym záberom, stavia skôr na osobných svedectvách. Prináša príbehy Rómov a Sinti, ktorí prežili holokaust ako malé deti. Spoločne s nimi navštívil miesta masových hrobov, ktoré dodnes nedostali pietnu úctu (dnes na ich mieste napríklad stojí chov ošípaných či zberné suroviny). V spleti príbehov a miest si režisér kladie otázku, koľko pravdivých detailov z minulosti zaručuje detská pamäť, naznačuje problém relativizácie historických faktov a potrebu jasne ich definovať. Film je tak smutnou správou o utláčaní tých najutláčanejších a zároveň sondou do komplexnosti ľudskej pamäte a skúsenosti. Bol uvedený na prestížnych európskych filmových festivaloch a získal viacero ocenení. RTVS Dvojka ho odvysielala symbolicky 2. augusta – v Deň výročia obetí holokaustu.

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.