RS_2017_Kategoria Osobnost_Peter Rac_foto@Barbora Haviarova
Peter Rác

Laureát Roma Spirit

Ročník
2017
Kategória
Osobnosť
Kraj
Trenčiansky
Mesto pôsobenia
Nemšová

Nominácia za úspešnú lekársku prax a uznanie v radoch odbornej verejnosti i prejavením dôvery pacientov, za profesionálny prístup a odbornosť, ktorou viac ako 20 rokov prispieva k búraniu stereotypov a predsudkov v spoločnosti.

Rodák z Trenčianskych Teplíc, MUDr. Peter Rác sa narodil ako najstarší z piatich synov v robotníckej rodine. Otec pracoval ako kováč v strojárskej fabrike, matka ako krajčírka. Spolu s bratmi vyrastali na strednom Považí v harmonickom rodinnom prostredí. Rodičia od útleho veku vštepovali synom potrebu študovať, vzdelávať sa, statočne pracovať a žiť. Rád sa stotožnil so želaním rodičov stať sa lekárom. V roku 1982 sa prihlásil na Vojenskú lekársku akadémiu v Hradci Králové. „Štúdium medicíny je tiež len o pevnej vôli. Počas štúdia mi nikto nič neodpustil, ale ani mi nik neukrivdil,“ spomína. Po absolvovaní štúdia všeobecného lekárstva pôsobil v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku, a to aj na pozícii zástupcu prednostu kliniky – primára. Práca na ORL oddelení, neskôr ORL klinike pod vedením a v úzkej spolupráci s MUDr. Mariánom Sičákom bola najdôležitejším obdobím v jeho profesionálnej kariére. Vykonával najzložitejšie operácie v odbore, pracoval s najmodernejšou technikou. Operoval tisíce pacientov. Peter Rác bol súčasťou a jedným z lídrov skvelého pracovného kolektívu a spoluorganizátorom odborných vzdelávacích kurzov.

Od roku 2004 prevádzkuje v obci Nemšová privátnu ORL ambulanciu a odborne vedie jednodňovú ORL chirurgiu v NsP Považská Bystrica. Venuje sa detskej ORL chirurgii, chirurgii nosa a prínosových dutín, chirurgii stredného ucha a spánkovej chirurgii. MUDr. Peter Rác bol v roku 2015 menovaný ministrom zdravotníctva SR za krajského odborníka pre ORL a chirurgiu hlavy a krku v Trenčianskom kraji. Prácu lekára berie ako poslanie, každého pacienta si váži a je pripravený pomôcť mu.

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.