web_Peter Jendrál
Peter Jendrál

Finalista Roma Spirit

Ročník
2020
Kategória
Čin roka
Kraj
Prešovský
Mesto pôsobenia
Poprad

Nominácia za maximálne osobné nasadenie a výkon pri karanténnych opatreniach v prvej vlne pandémie, ľudský prístup a využitie dlhoročných skúseností na podporu spolupráce so všetkými zapojenými aktérmi.

Peter Jendrál pochádza z krásnej obce Hrabušice, ktorá je bránou do Slovenského raja. Navštevoval miestnu materskú ako aj základnú školu. Po ukončení základnej školy nastúpil na Strednú priemyselnú školu v Poprade, kde po jej ukončení nastúpil na základnú vojenskú službu. Po ukončení vojenčiny v roku 1995 nastúpil do trvalého pracovného pomeru k polícii SR, kde prešiel rôznymi školami a kurzami. Od roku 1999 pracoval na Obvodnom oddelení PZ v Hranovnici, kde v celom služobnom obvode bolo veľa lokalít ako aj ľudí z marginalizovaných rómskych komunít. Od roku 2006 pracoval ako referent špecialista pre prácu s komunitami, kde sa pravdepodobne ukázalo, čomu sa v budúcnosti bude venovať. Od roku 2016 pracuje pre Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity, na odbore regionálnej koordinácie.

Jeho pracovnou činnosťou je zastupovať celé lokality pri rôznych stretnutiach na lokálnej, ale aj národnej úrovni a snaží sa ich situáciu čo najlepšie obhájiť, aby sa ich život dostal na dôstojnú úroveň. Jeho častou úlohou je aj pôsobenie priamo v teréne, pri rôznych mimoriadnych situáciách ako povodne, požiare, zosuvy pôdy a v neposlednom rade aj problémy s pandémiou COVID-19. Pri týchto mimoriadnych situáciách využíva svoje vedomosti a rozvahu z predchádzajúceho zamestnania a snaží sa z minima dosiahnuť maximum.

Počas prvej vlny COVID-19 mal na starosti koordináciu karanténových opatrení v obciach Žehra, Krompachy a Bystrany. Pracoval v týchto lokalitách deň a noc, riešil problémy, prinášal jedlo, medioval komunikáciu medzi armádou, políciou a komunitami. Pracoval vyše dvanásť hodín denne, každý deň, a vyslúžil si sympatiu a ďakovanie aj armádneho generála Zmeka.

Pán Jendrál je známy v desiatkach rómskych komunít na Slovensku svojim priamym prístupom k ľuďom, neoblomnou vierou v možnosti meniť veci k lepšiemu a nekonečnou energiou. Všetko čo v prospech marginalizovaných rómskych komunít robí, robí zo srdca a hlavne s obrovskou pokorou. Jeho osobným krédom je pomoc iným.

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.