OS_PAVOL CZERANKO
Pavol Czeranko

Laureát Roma Spirit

Ročník
2019
Kategória
Osobnosť
Kraj
Košický
Mesto pôsobenia
Moldava nad Bodvou

Nominácia za celoživotný prístup, policajnú prácu a úspešnú činnosť v športovej kynológii a odhodlanie prekonať predsudky a obnoviť v rómskej komunite dôveru voči práci policajtov.

Pavol Czeranko je 20 rokov šťastne ženatý a spolu s manželkou Andrejkou majú dve dcéry. V Moldave nad Bodvou navštevoval základnú školu. Po vojenskej službe sa zamestnal v Súkromnej bezpečnostnej službe v Košiciach. V súkromných bezpečnostných službách odpracoval 18 rokov. Po ukončení externého štúdia na Strednej odbornej škole v Košiciach-Šaci si podal žiadosť o prijatie do služobného pomeru na Okresnom riaditeľstve Policajného zboru v Košiciach. Po ukončení Strednej odbornej školy Policajného zboru v Košiciach bol zadelený na Obvodné oddelenie policajného zboru do Moldavy nad Bodvou. V súčasnosti pôsobí ako Starší referent pre prácu v komunitách.

Pavol Czeranko sa viac ako 25 rokov úspešne venuje športovej kynológii. V roku 2010 sa stal 1. Majstrom Európy v pachových prácach so svojou sučkou Nemeckého ovčiaka Cajla von Pedor-Stok. Je viacnásobný Majster Slovenska, Vicemajster Slovenska, Druhý vicemajster Európy, účastník Majstrovstiev sveta. So svojimi psami chodí často medzi deti a v súčasnosti vedie pre obyvateľov Moldavy nad Bodvou, v rámci svojho voľného času, výcvik psov.

V rámci svojich aktivít v rodinách vykonáva osvetu ohľadne znalosti zákonov, prednášky o potrebe vzdelávania sa, či prečo je dobré chodiť do školy a učiť sa. Pri práci s deťmi sa venuje najmä slušnému správaniu sa a úcte k starším, či na pohyb v cestnej premávke a pravidlám v doprave. Realizuje zbierky hračiek a šatstva pre chudobné rodiny. Spolupracuje s rómskymi lídrami a poslancami a samotnými Rómami a veľakrát sa obracajú na neho s dôverou so svojimi problémami a žiadosťami o pomoc. Je pre nich opora a pomoc.

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.