KATEGÓRIA OBEC A MESTO_Čirč_starosta
Obec Čirč

Finalista Roma Spirit

Ročník
2018
Kategória
Obec a mesto
Kraj
Prešovský
Mesto pôsobenia
Čirč

Nominácia za inovatívny prístup k vylepšeniu situácie miestnej rómskej komunity, vysporiadanie pozemkov a hľadanie nových ciest k integrácii.

Obec Čirč leží v okrese Stará Ľubovňa. Už v roku 2013 začali v obci s procesom vysporiadania pozemkov pod nelegálnymi obydliami. V súčasnosti by sme v obci márne hľadali čiernu stavbu. Vďaka legalizácii pozemkov si obyvatelia môžu svoje domy rekonštruovať, či zaviesť elektrinu. Vďaka zvýšenej kvalite bývania sa darí kultivovať aj situáciu v oblasti zlepšovania zdravia, zvýšila sa mobilizácia pri hľadaní práce a aj podmienky pre deti a ich prípravu do školy naberajú pozitívny trend. Nájom za pozemky, ktoré sú v súčasnosti vo vlastníctve obce, platia užívatelia raz ročne.

Okrem iného sa podarilo v obci zrekonštruovať komunitné centrum, priamo v osade vybudovať cestnú komunikáciu, dobudovať, opraviť a rekonštruovať technickú vybavenosť a v neposlednom rade vodovod. V rámci ochrany životného prostredia obyvatelia obce začali separovať odpad. Trpezlivý prístup, odhodlanie, špeciálne školenia a štyri farebné vrecia pre rodinu na separovanie priniesli prvé výsledky už po troch týždňoch. Separácia komunálneho odpadu prispela k zamedzeniu čiernych skládok v osade.

V Čirči to žije aj športovými aktivitami, konkrétne futbalom. Na začiatku bol jeden mladý rómsky chlapec, ktorého kvality si všimli tréneri. Dnes hrá v jednom z mužstiev 12 rómskych chlapcov, ktorí patria medzi lídrov. V obci sa aj veľa rómskych detí zapája do aktivít, ktoré usporadúva obec alebo škola. Deti v predškolskom veku v obci pravidelne navštevujú materskú aj základnú školu. Nie sú tu problémy so zdravotnou starostlivosťou o deti a matky s deťmi pravidelne navštevujú lekárske vyšetrenia.

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.