RS_2017_Kategoria Mimovladna organizacia_Dakujem_Palikerav_foto@BarboraHaviarova
Občianske združenie ĎAKUJEM – „Paľikerav“

Laureát Roma Spirit

Ročník
2017
Kategória
Mimovládna organizácia
Kraj
Prešovský
Mesto pôsobenia
Varhaňovce

Nominácia za podporu rómskych študentov a ich realizáciu knižného klubu, besied a videorecenzií, prostredníctvom ktorých búrajú predsudky, a svojím inovatívnym spôsobom motivujú k vzdelávaniu.

Občianske združenie Ďakujem – „Paľikerav“ združuje mladých rómskych študentov z rôznych prostredí a životných podmienok, ktorých spája láska k čítaniu a k literatúre. Jednou z aktivít združenia aktívneho najmä v Košiciach je knižný klub Paľikerav. Stretávajú sa dvakrát do mesiaca viac ako 30. Tie, ktoré odbúrali strach a nabrali odvahu, k prečítaným knihám natáčajú videorecenzie a minimálne dvakrát týždenne ich zverejňujú na Facebooku. Obsah videorecenzií je osobná výpoveď recenzentky. Z pôvodne 3 dievčat v ňom v súčasnosti pôsobí 17 recenzentiek z rôznych kútov Slovenska, od žiačok základnej školy až po vysokoškoláčky. Knižný klub organizuje raz mesačne besedy so slovenskými autormi, ktorých knihy čítajú. Pribudli besedy na školách. Knihy na recenziu poslalo už 105 slovenských spisovateľov. Svoju činnosť prezentovali aj na tohtoročnom veľtrhu Bibliotéka 2017.

V sociálnom experimente s názvom ,,Paľikerav za Roma friendly spoločnosť“ testujú slovenskú spoločnosť a jej otvorenosť, ,,priateľskosť“ voči Rómom. Na pravidelnej báze organizujú pre mladých workshopy neformálneho vzdelávania. Od roku 2016 organizuje združenie Ďakujem – „Paľikerav“ aj recitačnú súťaž „Rómovia recitujú“, kde mladí Rómovia umelecky prezentujú v slovenčine a rómčine obľúbené básnické aj prozaické literárne diela.

Činnosť združenia je inšpiratívnym príkladom, ako sa mladí Rómovia môžu stať vášnivými vzdelanými čitateľmi. Učia sa kultivovať svoj verbálny prejav, jasne formulovať názor, nadobúdajú sebavedomie pri prezentovaní na verejnosti a trénujú sa v prekonávaní trémy aj samých seba. Rómske žiačky a študentky milujúce literatúru svojím nadšením pre knihy motivujú k čítaniu aj svoje okolie.

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.