KULT_MIROSLAV RÁC
Miroslav Rác

Finalista Roma Spirit

Ročník
2019
Kategória
Kultúra
Kraj
Nitriansky
Mesto pôsobenia
Levice

Nominácia za klavírnu interpretačnú činnosť a skladateľskú tvorbu, osobitne za zloženie klavírneho cyklu skladieb pre obete rómskeho holokaustu a realizáciu edukačných koncertov.

Miroslav Rác pochádza z muzikantskej rodiny a k hudbe ho viedli rodičia. Prvý koncert mal ako 13 ročný v rámci štúdia na Základnej umeleckej škole. Už ako 15 ročný koncertoval v Národnej filharmónii vo Varšave v Poľsku. S vlastnou tvorbou začal ako 13 ročný. Ukončil štúdium na Konzervatóriu Dezidera Kardoša v Topoľčanoch, kde študoval klavír. Za svoju súčasnú tvorbu získal ocenenie a čestný doktorát od Belehradskej univerzity.

Hudbu berie ako celoživotné poslanie. Tvorba Miroslava Ráca je úctivým pamätníkom nevinných obetí holokaustu. Komponuje na počesť a pamiatku všetkých obetí a preživších holokaustu. Hudobná tvorba a koncerty sú významným edukatívnym nástrojom s cieľom zvýšiť povedomie o holokauste, osobitne Rómskom holokauste a jeho nevinných obetiach.

Skomponoval hudbu pre zahraničný dokumentárny film o rómskych deťoch, ktoré zahynuli v koncentračnom tábore Buchenwald. Vystupoval v Izraeli v Tel Avive, v koncentračnom tábore v Seredi, v múzeu v Banskej Bystrici, v Kežmarku, v Ružomberku a v Leviciach, ale aj v Budapešti , v Londýne, čí v Paríži. Aktívne spolupracuje s múzeom Auchwitz – Birkenau v Osvienčime, múzeom SNP v Banskej Bystrici, ale aj so Štátnou vedeckou knižnicou v Prešove.

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.