daniel_martin_skalica_praha84
Martin Daniel

Finalista Roma Spirit

Ročník
2017
Kategória
Osobnosť
Kraj
Trnavský
Mesto pôsobenia
Skalica

Nominácia za inšpiratívny príklad prekonávania životných prekážok, napriek ktorým si aj mladý Róm môže ísť úspešne za svojím snom, prekonať sám seba, pôsobiť ako úspešný aktívny športovec a získať titul majstra SR v hokejbale.

Martin Daniel s hokejom začal ako malé dieťa. Keď ho v roku 1992 preradili do hokejovej triedy, bol jediný Róm, ktorý v tom období hral hokej v žiackych kategóriách v skalickom regióne. Ani narážky na etnický pôvod, ktorým po celú dobu čelil, ho neodradili od sna stať sa profesionálnym hokejistom. Prekonávať rasistické pokriky od protihráčov alebo z publika mu pomáhali spoluhráči. V roku 1998 dostal titul najlepší obranca turnaja v Kežmarku v ľadovom hokeji. Prestup do mužskej kategórie v hokeji bol finančne náročný a také výdavky si jeho rodina nemohla dovoliť. A tak ako 20-ročný presedlal na hokejbal.

Aj keď mu pred 7 rokmi diagnostikovali diabetes mellitus 1. stupňa, nevzdal to a naďalej hrá, hoci s inzulínovou pumpou. Rasistických pokrikov je čoraz menej a na jeho obranu sa stavajú jeho kamaráti – spoluhráči z mužstva Hbk Hokejmarket Skalica. Práve ich mužstvo sa v sezóne 2016/2017 stalo majstrom SR v hokejbalovej extralige a majstrom skalickej ligy. Martin Daniel je inšpiráciou nielen pre mladých Rómov, ako sa vlastnou snahou a vytrvalosťou stať úspešným. Motivuje ľudí s diabetes k športovaniu a celej spoločnosti na zápasoch ukazuje, že keď má človek sen a hrá so srdcom, nič nie je vopred prehrané a napriek prekážkam je možné hrať so cťou až do poslednej, víťaznej minúty zápasu. Mladým Rómom vysiela signál, že neexistuje šport, ktorý by nebol aj pre nich a že vlastnou snahou a poctivým tréningom si možno splniť sen a zaslúžiť si uznanie a rešpekt.

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.