sana cb
Marcel Šaňa

Laureát Roma Spirit 2016, porotca Roma Spirit 2018

starosta mestskej časti Košíc Lunik IX

Ročník
2016, 2018
Kategória
Čin roka
Kraj
Košický
Mesto pôsobenia
Košice
Popis k porotcovi

„Ponuku do poroty v kategórii Čin roka som sa rozhodol prijať, pretože jednak som sám laureátom tohto ocenenia za rok 2016 a som presvedčený, že je dôležité verejne oceniť úsilie človeka, ktorý sa venuje pomoci iným. Roma Spirit na to dáva ten najlepší priestor, ale aj úroveň, čo si ja nesmierne vážim.“

Prvý rómsky starosta na Luniku IX s vysokoškolským vzdelaním, ktorému sa podarilo vyviesť samosprávu z mínusu do kladných čísel. Zrealizoval úspešné projekty a aktivity, ako napríklad vybudovanie verejného osvetlenia po 15 rokoch tmy, kamerový systém, detské ihriská, oddychovú zónu, park…
Do majetku mestskej časti od mesta Košice získal 110 bytových jednotiek a pozemky. Vo svojom úsilí vytvoriť z Lunika IX dobré miesto pre život pokračuje naďalej, pretože Lunik IX je jeho domovom a záleží mu na tom, aby sa táto mestská časť zbavila negatívnej nálepky. Jeho plány sú ako sám hovorí smelé, ale nie nereálne.

Popis k Laureátovi

Nominácia za angažovanosť a koordináciu vlny solidarity a mimoriadnej humanitárnej aktivity a pomoci pre postihnuté rodiny pri požiaroch na Luníku IX. v osade Mašličkovo.

Marcel Šaňa je starostom na Luniku IX. Je prvým vysokoškolsky vzdelaným rómskym starostom na tomto sídlisku. Prácu na zlepšení situácie na sídlisku a zlepšení života Rómov vníma ako veľkú výzvu. Naštartoval zaujímavé aktivity s mládežou a deťmi, rieši infraštruktúru a úzko spolupracuje s mestom Košice. Začiatkom roka 2016 zarezonovali v médiách dve tragické udalosti, keď v osade Mašličkovo pri Luniku IX jedno dieťa zhorelo a ďalšie zomrelo od zimy. Rodiny, ktoré sa ocitli v tejto situácii, nemali ani na pohreby týchto malých detí. Starosta Marcel Šaňa a samospráva Lunika IX v priebehu niekoľkých hodín zabezpečili pre Rómov v tejto osade odpadové drevo na kúrenie. Podaril sa mu však aj malý zázrak v podobe organizácie obrovskej vlny solidarity, ktorá v tomto kúte Slovenska nemá obdobu. Aj tí najchudobnejší Rómovia z osád, či majoritné obyvateľstvo, začali dobrovoľne posielať peniaze na pohreby pre dve deti, ale aj na drevo, teplé ošatenie pre deti, potraviny, deky, obuv. Marcel Šaňa vlastným citlivým prístupom a najmä ľudskosťou presvedčil ľudí zo všetkých skupín obyvateľstva, že dokáže pomoc adekvátne prerozdeliť a použiť pre ľudí, ktorí ju najviac potrebujú. Po prerozdelení humanitárnej pomoci postihnutým rodinám a ostatným ohrozeným obyvateľom Mašličkova sa venoval aj preventívnym opatreniam. Oživil solidaritu medzi Rómami, ktorá sa pomaly ale isto vytráca, a aj z tohto dôvodu má jeho práca pre komunitu veľký zmysel.

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.