KULT_LOMNICKÉ ČHÁVE
Lomnické čháve

Finalista Roma Spirit

Ročník
2019
Kategória
Kultúra
Kraj
Prešovský
Mesto pôsobenia
Veľká Lomnica

Nominácia hudobnej kapely za autentickú a živelnú hudobnú produkciu a prezentáciu rómskej kultúry, prostredníctvom ktorej šíria zážitky a nadšenie na celoslovenskej úrovni.

Hrou a spevom uchvátia dušu a nepotrebujú na to noty, s ktorými si príliš nerozumejú. Kapela hrá vždy naživo, bez akejkoľvek elektronickej podpory, semplerov, počítačov. Keď sa členovia kapely Lomnické čháve začali stretávať a hrávať do noci pod hviezdami, ich prvé publikum tvorili rómski osadníci z Nového Dvora pri Veľkej Lomnici a kulisami boli Vysoké Tatry. Písal sa rok 2011. Míľnikom v histórii kapely bolo stretnutie členov kapely s Tomášom Slebodníkom počas nakrúcania filmu. Od tohto času tvoria spoločný tím.

Kapela s pôvodným názvom Gypsy band Lomnické čháve sa do súčasnej formácie kreovala počas nakrúcania celovečerného dokumentárneho filmu KAPELA pod taktovkou Laca Kaboša v roku 2017. Práve počas nakrúcania dokumentu vystúpila táto muzikantská partia na festivale Pohoda v Trenčíne, kde dostala do totálneho tanečného varu celý Nay tanečný dom a priľahlé trávnaté plochy. Kapela vznikla ako trio – Milan Polhoš, Gustáv Gábor a Roman Gábor, postupne sa do kapely pridal prekusionista a brat kapelníka Nikolas Polhoš a zmeny v zostave kapely zatiaľ uzatvára Janko Polhoš, klávesák.

Za rok 2018 odohrali približne 80 koncertov po celom Slovensku, v roku 2019 účinkovali v Českej republike v Plzni a v Českom Krumlove. Vydali svoje debutové CD a v poslednom období majú za sebou aj niekoľko televíznych projektov.

 

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.