SAZ_Lear Corporation
Lear Corporation Seating Slovakia s.r.o.

Laureát Roma Spirit

Ročník
2020
Kategória
Spoločnosť a zamestnávateľ
Kraj
Prešovský
Mesto pôsobenia
Prešov

Nominácia za komplexný prístup k antidiskriminačnej firemnej politike, vzdelávaniu, ktorým cielene a systematicky podporujú inklúziu rôznych kultúr a iniciujú interaktívny dialóg.

Spoločnosť Lear Corporation je nadnárodná spoločnosť, pôsobiaca v automobilovom priemysle. Zamestnáva viac ako 160 tis. zamestnancov v 256 lokáciách v 39 krajinách sveta. Spoločnosť bola zaločená v roku 2007 v Prešove a závode pracuje 1100 zamestnancov, z toho približne 30% Rómov.

Spoločnosť Lear má globálnu korporátnu politiku zameranú na diverzitu a inklúziu, na ktorú kladie veľký dôraz, a preto aj aktivity zamerané na inklúziu marginalizovaných skupín sú korporáciou podporované. Spoločnosť ponúka priestor na vzdelávanie, dáva príležitosti kariérneho rastu.

S cielenými aktivitami sme začali iba v roku 2017 a cítia, že sú na správnej ceste. Na aktivitách sa podieľajú všetci zamestnanci na dobrovoľnej báze. Veľa firiem na východnom Slovensku má žiaľ nepísané pravidlo, že Rómov nezamestnáva. Spoločnosť Lear sa však rozhodli ísť inou cestou, keďže v Rómoch vidí potenciál, nachádza kvalitných a oddaných zamestnancov, veľa z nich pracuje už dlhé roky. Pre všetkých zamestnancov bez rozdielu ponúkajú možnosti ďalšieho rozvoja, vzdelania, rekvalifikácie. Vďaka tomu majú niekoľkých Rómov na strednej úrovni riadenia.

Lear dáva príležitosť Rómom bez domova nájsť stabilné zamestnanie, uchádzať sa o sociálne bývanie (aby im napríklad mohli byť navrátené deti z detského domova). Spolupracuje s rómskym komunitným centrom Stará tehelňa v Prešove kde dobrovoľníci robia rôzne aktivity s deťmi (čítanie rozprávok, Mikuláš a pod.) Aktivity zamerané na pochopenie rómskej kultúry majoritnými zamestnancami. V roku 2020 bol plánovaný prvý ROMA DAY, ktorý sa mal konať na Deň Rómov 8.apríla. však pre pandémiu Covid-19 musel byť zrušený.

Dôležité je dať Rómom šancu a nezatvárať pred nimi dvere. Dať im prácu, poskytnúť im pravidelný príjem, a tým aj šancu na slušný život. Rovnako dôležité je pre spoločnosť pracovať aj na vzdelávaní majority. Spoločnosť cíti potrebu spájať svojich zamestnancov, vysvetľovať špecifiká a rozdiely našich kultúr, vytvárať priestor oboznámiť sa, pochopiť sa, rešpektovať. Kto nevie akceptovať odlišnosti a prispôsobiť sa, nemá miesto v tejto spoločnosti.

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.