MED_Kristína Mojžišová
Kristína Mojžišová

Laureát Roma Spirit

Ročník
2020
Kategória
Média
Kraj
Košický
Mesto pôsobenia
Košice

Nominácia za dlhodobú a systematickú podporu rozvoja prorómskych médií a šírenie rómskej kultúry a identity a za systematické budovanie kapacít profesijnej rómskej komunity žurnalistov a publicistov.

Kristína Mojžišová začínala v roku 1996 ako redaktorka denníka SME, kde okrem iných tém mala na starosti aj tému menšín – židovskú, maďarskú a neskôr aj rómsku, ktorá nebola lukratívna a nebol kto by sa jej venoval.

Vyštudovala históriu a ako historičku ju prekvapilo, čo videla v osadách, ktoré dovtedy nepoznala. Začala sa téme viac venovať a postupne publikovala stále viac článkov s touto tematikou. To predpokladalo nielen štúdium problematiky, ale aj pravidelné a dobré kontakty v komunite, ktoré si budovala, založené na dôvere.

V r. 2000 bola oslovená priamo OSI Budapešť, aby pripravila projekt Rómskej tlačovej agentúry ako školiaceho strediska pre mladých rómskych žurnalistov. Tento projekt mal byť súčasťou siete rómskych tlačových agentúr v Európe. V roku 2001 sa projekt podarilo realizovať a fungoval až do roku 2015, kedy odišla študovať na vysokú školu, následne aj pracovať ako dramaturgička v národnostnom vysielaní Rádia Patria, štúdio RTVS Košice. Tu pôsobí dodnes. Dramaturgicky a redakčne spolupracuje pri vysielaní pre 6 národnostných menšín v rozhlase – vrátane rómskej, v televízii je dramaturgičkou rómskeho magazínu.

Ako pre historičku je pre ňu motiváciou možnosť pracovať v téme histórie Rómov – od r. 2018 systematicky robí rozhovory s pamätníkmi Novembra 1989, vyšli knižne Rómovia 30 rokov po.

Vo vysielaní Slovenského rozhlasu sa jej podarilo rozšíriť rozsah rómskeho vysielania na takmer trojnásobok, usiluje sa o budovanie profesionálne rómskej redakcie v RTVS, priniesli nové témy – napr. Rómovia v samospráve (Zvony nad krajinou), prezentácia rómskych osobností (Kluby rómskych osobností), rozšírili a skvalitnili spravodajstvo, vyškolených bolo v rámci redakcii pani Mojžišovou približne 20 ľudí, z ktorých polovica dodnes pôsobí v RTVS externe – čo je najväčší počet rómskych novinárov v RTVS v histórii.

Podarilo sa jej dosiahnuť zvýšenie počúvanosti vysielania – z nuly, v roku 2015 na cca 60 a viac tisíc poslucháčov denného spravodajstva.

 

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.