KATEGÓRIA KULTÚRA_Klaudius Kováč
Klaudius Kováč

Finalista Roma Spirit

Ročník
2018
Kategória
Kultúra
Kraj
Banskobystrický
Mesto pôsobenia
Lučenec

Nominácia za dlhoročnú klavírnu jazzovú interpretačnú a pedagogickú činnosť a prepájanie rómskeho hudobného dedičstva s jazzom.

Vyrastal v hudobníckej rodine, kde bol už starý otec známy huslista a kapelník, viedol orchester, ktorý mal príležitostne až 24 členov. Hudbe sa venujú aj jeho bratia. Prvé kontakty s jazzom získal už v ranom detstve prostredníctvom nahrávok J. Smitha, O. Petersona, G. Bensona a E. Fitzgeraldovej. Ďalší zásadný vplyv na neho mala aj cigánska maďarská ľudová hudba.

Vyštudoval klavír na konzervatóriu v Žiline a Banskej Bystrici. Účinkoval s hudobníkmi z rôznych kontinentov, krajín a rôznych národností. Spolupracoval s muzikantmi ako Milo Suchomel, Janusz Muniak, Piotr Baron, Lazaro Cruz, Yvona Sanchez, Robert Balzar, Lee Andrewson a Dodo Šošoka. Bol členom skupiny Swing Q saxofonistu Štefana Čemana. V súčasnosti pôsobí vo viacerých hudobných zoskupeniach – Lukáš Oravec Quartet, Radovan Tariška Rádio Band, či Galliano forever.

Ako pedagóg pôsobil na katedre jazzovej interpretácie na Janáčkovej akadémii muzických umění v Brne. V súčasnosti pôsobí ako pedagóg na Súkromnom konzervatóriu Dezidera Kardoša v Topoľčanoch. Aj napriek tomu, že je klavirista, navštevujú jeho hodiny aj študenti hrajúci na iné hudobné nástroje. Študovali u neho dnes už poprední rómski hudobníci ako Jakub Tököly a Emanuel Görči. Vedie hudobné workshopy na Slovensku (Bass Fest v Banskej Bystrici, Jazzová dielňa v Bratislave) a v zahraničí.

Jeho interpretačné hudobné aktivity slúžia pre rozvoj jazzovej hudby doma a v zahraničí a sú prakticky určené pre akúkoľvek cieľovú skupinu, pre akúkoľvek vekovú kategóriu a oslovujú aj staršie generácie. Získal ocenenie v kategórii jazzová hudba so skupinou Bashavel Radio Head Awards (2017) či ocenenie Ladislava Martoníka jazzman roka 2014. Účinkuje tiež v projekte Spievankovo pre tých najmenších poslucháčov, kde ide o prvotný kontakt s hudbou vôbec.

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.