FOT_0110
Klaudia Oláhová a Lukáš Oláh

Laureát Roma Spirit

Ročník
2017
Kategória
Čin roka
Kraj
Košický
Mesto pôsobenia
Košice

Nominácia za vytvorenie dokumentu z prostredia nepočujúcich detí a ich rodín – „Putovné načúvatka“, ktorý je nápomocný pre mnohých rómskych aj nerómskych rodičov.

Keď sa v roku 2015 narodil manželom Oláhovcom syn Gregor, netušili, že im život prichystal veľkú tému, ktorej sa s nasadením chopia a popasujú ako rodičia i ako novinári. Chlapčekovi lekári diagnostikovali ťažkú percepčnú obojstrannú poruchu sluchu. Oláhovci neváhali a stali sa historicky prvou rómskou rodinou, ktorá sa zapojila a absolvovala program „Mobilný operátor“.

Stretnutie s 50 rodinami s podobným osudom a ich vlastný príbeh sa pre nich stali impulzom na natočenie dokumentárneho filmu „Putovné načúvatka“ z produkcie Roma media – Romed. Film mapuje príbehy piatich rodín s deťmi trpiacimi poruchou sluchu od apríla do decembra 2016. Posledné sekvencie filmu tvoria zábery, kedy boli dvom deťom, ktoré podstúpili kochleárnu implantáciu (vrátane Gregorka Oláha), prvýkrát spustené procesory a počuli svoje prvé zvuky. Vo filme sú použité aj unikátne zábery z kochleárnej implantácie, návody na pomoc ponúkajú odborníci, foniatri, logopedička, pedagogičky, špeciálne pedagogičky či ľudia z tretieho sektora venujúci sa tejto problematike. Záver filmu je obohatený o príbeh nepočujúceho Róma Ladislava Ráca, ktorý aj napriek svojmu hendikepu vyštudoval vysokú školu a pracuje ako zdravotná sestra na chirurgickej klinike v Košiciach. Ako pomôcku využívajú film aj lekári, foniatri, implantačné centrá, logopédi, surdopédi. Aj vďaka nemu sa už niekoľko rómskych rodín odvážilo na to, aby ich deti podstúpili kochleárnu implantáciu v implantačnom centre v Košiciach.

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.