web
Katarína Farkašová

Finalista Roma Spirit

Ročník
2018
Kategória
Média
Kraj
Bratislavský
Mesto pôsobenia
Bratislava

Nominácia za filmový dokument „Švédi z osady“, ktorý osobitým spôsobom rozpráva o osude, identite a vyrovnávaní sa s minulosťou troch adoptovaných rómskych chlapcov.

Katarína Farkašová vyštudovala filmovú dramaturgiu a scenáristiku na bratislavskej VŠMU, neskôr si doplnila vzdelanie o kanadský trojročný kurz o ľudských právach, o sociálne poradenstvo v Bratislave, psychoanalýzu v Prahe a Gender Issues vo Viedni. Od roku 1994 je riaditeľkou Aliancie žien Slovenska, ktorá sa zaoberá ochranou ľudských práv žien.

Dokumentárny film „Švédi z osady“ zobrazuje cestu troch slovenských Rómov, ktorých ešte ako deti adoptovali do Švédska. Vracajú sa na Slovensko za svojimi biologickými rodičmi s otázkou „Kto sme?“. História filmu sa začala písať pred viac ako 20 rokmi, kedy režisérka, scenáristka a autorka námetu filmu Katarína Farkašová pomohla mladým rodinám doriešiť ich zúfalý boj so slovenskými úradníkmi a inštitúciami o adopciu rómskych detí do Švédska. V roku 2012 počas konferencie o ľudských právach v Štokholme sa jej po rokoch podarilo skontaktovať s Alexom, jedným z adoptovaných detí, ktorý sa stal hlavným hrdinom filmu. Rozhodol sa, že chce vidieť svojich biologických rodičov. Zabezpečila stretnutia, sprevádzala jeho aj ďalších dvoch kamarátov a cesty za biologickými rodičmi nakrúcala. Počas troch rokov vzniklo 60 hodín materiálu, ktoré ďalšie dva roky v prestávkach triedila a strihala so Zuzanou Cséplὅ.

Dokumentárny film otvára tému vplyvu prostredia a výchovy na náš život, vplyv vzdelania a otázky vrodeného a nemenného dedičstva. Nemá tendenciu byť primárne edukatívny, skôr inšpirujúci. Snímka o identite a návrate do minulosti mala premiéru na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Jeden svet v októbri 2018 a neustále získava záujem a ocenenie divákov.

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.