web_Juraj Čokyna
Juraj Čokyna

Finalista Roma Spirit

Ročník
2020
Kategória
Média
Kraj
Bratislavský
Mesto pôsobenia
Bratislava

Nominácia za knihu „A okraje máš kde?", ktorá živo priblížila pre širokú verejnosť problémy, ktorým čelia vo vzdelávaní žiaci z marginalizovaného prostredia, o segregácii v školstve i o vzdelávaní samotnom.

Juraj Čokyna momentálne pôsobí na Inštitúte vzdelávacej politiky, analytickom útvare na Ministerstve školstva SR. V roku 2016, nastúpil do programu Teach for Slovakia a začal učiť na základnej škole v Šarišských Bohdanovciach. Odvtedy sa téme venuje pravidelne prostredníctvom blogov alebo kratších poznámok na sociálnych sieťach. Od príchodu na Inštitút vzdelávacej politiky sa venuje odborne témam inkluzívneho vzdelávania, desegregácie a od prepuknutia pandémie aj téme vylúčenia žiakov a žiačok zo vzdelávania.

Keď nastúpil učiť do ZŠ v Bohdanovciach, dostal triedu siedmakov. Už vtedy mu bolo jasné, že zo 16 žiakov ani jeden nemá šancu dostať sa do deviatky, teda ani na strednú školu. Maximum, čo ich čakalo, bol výučný list a mohli skončiť ako pomocní murári, šičky a podobne. Juraj mal predstavu o nejakých pravidlách a o tom ako by to malo fungovať, no sám sa učil a načúval deťom ale aj ich rodičom s ktorými si vybudoval kvalitné vzťahy, ktoré sú veľmi prínosné v tomto procese.

Po skončení pôsobenia v programe Teach for Slovakia v roku 2018, sa Juraj rozhodol spísať svoje skúsenosti a pokúsil sa ich zasadiť do širšieho kontextu, čo by mohlo pomôcť trom typom publika. Napísal knihu – A okraje máš kde? Kniha je venovaná učiteľom a učiteľkám, ktoré vyučujú deti z chudobných prostredí; po druhé širšej verejnosti, aby pochopili situáciu detí a ich učiteľov a učiteliek; po tretie politikom, aby mali predstavu, čo by mali spraviť, aby sa im podarilo zvrátiť zúfalú situáciu, v ktorej sa už roky nachádzajú žiaci a žiačky a ich rodiny, ich učitelia a učiteľky a školy vo všeobecnosti.

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.