Banyak 0145.MP4.14_13_50_04.Still002
Jozef Banyák

Finalista Roma Spirit

Ročník
2017
Kategória
Kultúra
Kraj
Bratislavský
Mesto pôsobenia
Bratislava

Nominácia za prínos do slovenskej audiovizuálnej tvorby, kde ako scenárista a režisér vytvoril desiatky rozprávok, dokumentov a publicistických relácií, a za jeho objavovanie mostov medzi etnikami a hľadanie porozumenia medzi ľuďmi.

Režisér Jozef Banyák za 36 rokov tvorivej práce pripravil scenáristicky a režijne desiatky hraných a dokumentárnych filmov a televíznych programov. Vyštudoval filmovú a televíznu réžiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Viac ako 12 rokov pôsobil ako režisér v Slovenskej televízii. Od roku 1993 je režisérom na voľnej nohe a pravidelne spolupracuje ako pomocný režisér aj na hollywoodskych filmoch nakrúcaných na Slovensku, ale nakrúcal už aj vo viac ako 15 štátoch celého sveta. Z hranej tvorby vynikli najmä rozprávky inšpirované rómskymi povesťami – „O krásnej strige“, „O Zorali a dvoch bratoch“ či „Zlatý hlas“. Pre STV vytvoril aj mnoho dokumentov najmä so sociálnou, národnostnou a kultúrnou tematikou. Napríklad „Krok za krokom“ rozpráva o úspešných projektoch pri riešení problémov sociálne vylúčených rómskych komunít, „Pieseň nad vetrom“ prináša správu o rómskej literatúre a jej autoroch, „Z Bratislavy do Bronxu“ a „Z Bratislavy do Rudňan a ďalej“ hovorí o snahe troch mladých rómskych aktivistov riešiť problémy Rómov na Slovensku.

Prostredníctvom svojich audiovizuálnych diel, hraných a dokumentárnych filmov či televíznych programov Jozef Banyák prináša témy zo života Rómov a predstavuje rómske komunity v kontexte súčasnosti a stále živého vývoja. Prispieva k objektivizácii obrazu rómskych komunít, ku kultúrnej a spoločenskej inklúzii a skvalitňuje spolužitie. Systematicky premosťuje rómsku kultúru so slovenskou a svojím dielom pomáha spoznávať odlišnosti a odbúravať predsudky. Na Slovensku patrí medzi hŕstku televíznych tvorcov, ktorí sa celoživotne venujú rómskej komunite. Jeho diela ovplyvňujú pohľad televíznych divákov na Rómov a vďaka médiu, akým televízia je, pôsobia masovo – pozitívne.

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.