OS Holubova 0402
Jarmila Holubová

Finalistka Roma Spirit

Ročník
2021
Kategória
Osobnosť
Kraj
Prešovský
Mesto pôsobenia
Spišské Podhradie
Oblasť pôsobenia /
Pracovné zameranie
Zamestnávanie

Nominácia za dlhoročnú prácu v prospech sociálnej integrácie a dobrého spolunažívania v Spišskom Podhradí. Osobitne za schopnosť pozitívne vplývať a motivovať ľudí vo svojom okolí, pomoc stovkám ľudí zamestnať sa a za komplexný prístup, ktorým tvorí komunikačný most medzi majoritou a rómskou komunitou.

 

Jarmila Holubová prežila svoje detstvo v Spišskom Podhradí, na severovýchode Slovenska. V súčasnosti pôsobí ako pracovná poradkyňa v organizácii Človek v ohrození. Sama pochádza z rómskeho prostredia, kde sledovala neľahké osudy ľudí. Prešla si rôznymi pracovnými skúsenosťami, od krajčírky, predavačky, až našla svoje poslanie v práci s ľuďmi. Snaží sa podať pomocnú ruku tam, kde je najviac treba. Sama vie, že presadiť sa, nie je vždy ľahké. Najväčším naplnením je pre ňu, ak pomôže, a klienti odchádzajú z poradenského centra pokojní, s úsmevom na tvári. Sama pomohla a inšpirovala vyše dvesto rodín.

Už v detstve bola veľmi komunikatívna a zaujímali ju príbehy ľudí. Pozná celú miestnu komunitu, ale aj okolité, spádové obce. Vždy, keď prechádza mestom, ju niekto osloví, rád sa porozpráva a všetci ju poznajú. Poradenská služba nie je len o pomoci pri vypĺňaní žiadostí a príprave klienta na trh práce. Pani Jarmila Holubová pomáha svojim klientom budovať sebadôveru, odbúravať stereotypy strachu a rozvíjať v nich ich vnútorný potenciál. S klientami si buduje dôverný vzťah a oni sa k nej radi s dôverou vracajú. Ako sama hovorí, jej práca je pre ňu upokojujúca.

Aktivity pani Holubovej začali v roku 2003, kedy s ďalšími miestnymi rómskymi aktivistami založila organizáciu Klub občianskeho porozumenia, kde pôsobila ako asistentka komunitného aktivistu. Venovala sa aktivitám pre deti, mládež a ženy, s ktorými trávili čas v klube varenia, či v prímestskom tábore. Pomáhala s témou bývania a nájomných bytov. Podporovala komunitu k svojpomocnej výstavbe, čo prinieslo spoluprácu a zriadenie kúpeľného a sociálneho zariadenia. Už vtedy vnímala, že jej darí spájať ľudí. Neskôr pôsobila ako vedúca v diagnostickom centre pre nezamestnaných, kde riešila otázky pracovného a dlhového poradenstva. Najväčším zadosťučinením je pre ňu vidieť svojich klientov samostatne riešiť situácie a ich odhodlanie, neustále hľadať nové príležitosti.

Pani Holubová založila aj združenie Kosnore, čo v preklade znamená šatka. Keďže sama maľuje na hodváb, s rómskymi ženami začali maľovať na šatky, ktoré neskôr prezentovali na remeselných trhoch doma i v zahraničí. Namaľovala vlajku Európskej únie v Európskom parlamente a neskôr dokonca aj kravaty pre europoslancov. Verí, že sama môže byť inšpiráciou pre mnohé rómske ženy. Napríklad dokončením a vyštudovaní stredných škôl, aj keď už v dospelosti a popri rodine. Neraz jej ženy povedali, že keď si to dokázala ty, skúsime to aj my. Strach z neprijatia je pre ženy mnohokrát prekážkou. Pani Holubová ich motivuje, že nie je nutné báť sa vonkajšieho prostredia. Treba len chcieť a veriť si. Sama kandidovala na regionálnej úrovni ako poslankyňa. Miestna komunita ju vníma ako vajdovú, často sa miestny obracajú s problémami práve na ňu, lebo vedia, že spolu nájdu riešenie.

Túžbou pani Holubovej je nájsť spôsob, ako podporiť v komunite vzdelanie, ktoré často klientom chýba. Rada by do Spišského Podhradia pritiahla investora, s ktorým by prišli aj pracovné príležitosti pre ľudí, ktorí neraz za prácou cestujú aj stovky kilometrov. Želaním pani Holubovej je, aby v spoločnosti bolo čím ďalej, tým viac ľudí, s pozitívnym prístupom, inovatívnymi myšlienkami a podporou pre tých, ktorí sa cítia menejcenní a bezmocní.

Jarmila Holubová, Spišské Podhradie_Finalistka Roma Spirit 2021 v kategórii Osobnosť
Nominačná dokrútka

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.