MED_JANA ČAVOJSKÁ
Jana Čavojská

Finalista Roma Spirit

Ročník
2019
Kategória
Média
Kraj
Žilinský

Nominácia za dlhoročnú činorodú prácu reportérky a fotografky, ktorej reportáže prinášajú príbehy inšpiratívnych ľudí, ktorých život a vnútorná sila majú moc priblížiť vzdialené svety a budovať porozumenie.

Jana Čavojská vyštudovala právo, no ešte počas štúdia začala písať do novín, najprv do regionálnych, potom pre celoštátny denník. Ešte ako dieťa, chcela cestovať po svete a písať knihy o ľuďoch, ktorých stretne, a miestach, ktoré navštívi.

Ako reportérka rozpráva príbehy prostredníctvom fotografií a textu. V súčasnosti pridala aj video. Príbehy, ktoré rozpráva, sú často smutné alebo sa odohrávajú na miestach postihnutých vojnou, chudobou, či prírodnou katastrofou. Robila reportáže z Južného Sudánu, kde vojna trvá viac ako päťdesiat rokov, z Haiti po zemetrasení z roku 2010, z Iraku po Islamskom štáte, zo slumov v Nairobi, zo sýrskych utečeneckých táborov, z Karenského štátu v Mjanmarsku, kde etnikum Karenov bojuje za slobodu od roku 1948, z frontovej línie na východe Ukrajiny, z utečeneckých táborov Rohingov v Bangladéši, a mnoho ďalších.

Rómskym témam sa venuje pravidelne vďaka spolupráci s časopisom Nota Bene. Rada vyzdvihuje vo svojich reportážach príbehy jednotlivcov, poodhaľovanie súvislostí v snahe do témy Rómov a o Rómoch priniesť dávku objektivity, ktorá má silu budovať porozumenie. Nevyhľadáva senzácie, nesnaží sa prikrášľovať, prinášať rovnako príbehy Rómov z osád aj z vedeckých laboratórií.

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.