web_fero
František Sajko

laureát Roma Spirit 2018, porotca Roma Spirit 2020

športovec a aktivista

Ročník
2018, 2020
Kategória
Osobnosť
Kraj
Banskobystrický
Mesto pôsobenia
Fiľakovo
Popis k porotcovi

„Úlohu v porote Čin roka Roma Spirit som prijal, pretože, ako jeden z mála na Slovensku, účinne pomáha búrať predsudky voči Rómom. Pomáha zviditeľniť pozitívne príklady a osobnosti, ktorí sa venujú skvalitneniu života Rómov.“

V roku 1990 som sa stal vojakom z povolania a slúžil som aktívne do roku 2005. Od roku 2005 som zamestnancom vojenského útvaru v Rimavskej Sobote.

Vo svojom voľnom čase vykonávam mentorskú činnosť v spolupráci s Rómskym Vzdelávacím Fondom a Divé maky pre rómskych študentov gymnázia, strednej odbornej školy a základnej školy vo Fiľakove. Veľmi rád sa venujem rómskym študentom, ktorých motivujem ukončiť štúdium a pomáham im prekonávať prekážky a problémy, ktoré sa vyskytnú počas ich štúdia.

Založil som športový klub za účelom poskytnúť miestnym mladým rómskym chlapcom aktívne, efektívne a zmysluplne využiť voľný čas. Som veľmi hrdý na to, že po rokoch tvrdej práce a poctivých tréningoch sa chlapcom podarilo získať v kategórii dorast a junior titul Majstra Slovenska, Majstra Európy, Vicemajstra Sveta v silovom trojboji a v tlaku na lavičke. Na Slovensku sme jediný športový klub, ktorý sa venuje silovému trojboju a jeho členovia sú pôvodom Rómovia.

V roku 2018 som sa stal laureátom Roma Spirit za mentorskú činnosť a dosiahnutie výnimočných športových výsledkov v silovom trojboji s Rómskym športovým klubom.

V miestnom komunitnom centre pôsobím ako dobrovoľník, kde okrem iného riadim športové a voľnočasové aktivity pre deti a mládež z MRK Organizujem futbalový turnaj komunitných centier, amatérsku súťaž v tlaku na lavičke.

Ako rómsky aktivista a člen OZ Purt sa aktívne zapájam do charitatívnej činnosti. Ako člen komisie pre školstvo, mládež a šport pri mestskom zastupiteľstve vo Fiľakove sa aktívne podieľam na spolupráci pri riešení problémov v meste. Pôsobím ako mediátor medzi rómskou komunitou a mestským úradom vo Fiľakove, základnými a strednými školami a rôznymi inštitúciami v meste.

Popis k Laureátovi

Nominácia za mentorskú činnosť, voľnočasové aktivity a dosiahnutie výnimočných športových výsledkov v silovom trojboji s rómskym športovým klubom.

František Sajko je dlhodobým rómskym aktivistom. V roku 2013 založil športový klub Powerlifting Fiľakovo, kde pozbieral deti a mládež z ulice a začal sa im venovať. Po rokoch tvrdej práce a poctivých tréningoch získali opakovane titul majstra Slovenska, majstra Európy, ba dokonca majstra sveta v silovom trojboji a v tlaku na lavičke. Na Slovensku vedie jediný športový klub, ktorý sa venuje silovému trojboju a jeho členovia sú pôvodom Rómovia.

Dobrovoľne vykonáva mentorskú činnosť pre rómskych študentov Gymnázia a Strednej odbornej školy vo Fiľakove. Venuje sa rómskym študentom, ktorých motivuje ukončiť štúdium, a pomáha im prekonávať prekážky a problémy, ktoré sa vyskytnú počas ich štúdia. Pôsobí ako mediátor medzi študentmi, vedením školy a učiteľmi a rodičmi. Mentorovaní študenti stredných škôl úspešne ukončujú stredné školy a nastúpili do pracovného pomeru alebo študujú na vysokých školách.

V komunitnom centre pôsobí od roku 2015 ako dobrovoľný pracovník, kde okrem iného pomáha realizovať športové a voľnočasové aktivity pre deti a mládež z MRK. Každoročne organizuje futbalový turnaj komunitných centier, regionálnu amatérsku súťaž v tlaku na lavičke, aktívne sa zapája a organizuje športový deň primátora mesta Fiľakovo. Ako rómsky aktivista a člen OZ Purt sa aktívne zapája do charitatívnej činnosti. Je príkladom a motiváciou pre mnohých aktivistov, že výsledky sa dajú dosiahnuť aj bez peňazí, len treba poctivo a tvrdo pracovať, a že každá poctivá práca prináša ovocie.

Ako člen komisie pre školstvo, mládež a šport pri mestskom zastupiteľstve vo Fiľakove sa aktívne podieľa na spolupráci pri riešení problémov v meste. Pôsobí ako mediátor medzi rómskou komunitou a mestským úradom vo Fiľakove, základnými a strednými školami a rôznymi inštitúciami v meste.

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.