DSC_3762
František Balog

Laureát Roma Spirit

herec

Ročník
2022
Kategória
Kultúra
Kraj
Košický
Mesto pôsobenia
Košice
Oblasť pôsobenia /
Pracovné zameranie
Umenie

Nominácia za spracovanie autobiografickej monodrámy, Róm z perinky – Enter Majority, v ktorej ako protagonista preukázal svoje scenáristické a hudobné nadanie v mainstreamovom priestore.

 

František Balog vyrastal v Detskom domove Slon v Šarišských Michaľanoch. Svoj talent dokazoval už v detstve a od svojich šiestich do dvadsiatich piatich rokov bol sólistom úspešného súboru Sloníčatá. Po ukončení Hotelovej akadémie nastúpil na Rómske konzervatórium v Košiciach. K herectvu sa dostal náhodou, pôvodne sa chcel venovať spevu, avšak na konzervatóriu nevyučovali moderný spev a odporučili mu herectvo. Dnes vie, že to bol osud. Po maturite ho prijali na Vysokú školu Múzických umení do Bratislavy.

Aktuálne žije v Košiciach a je členom činoherného súboru Štátneho divadla v Košiciach. V roku 2010 sa začal venovať písaniu autorských divadelných hier, réžii i scenáristike. Divadlo je to, čo ho napĺňa, poháňa vpred a dáva mu zmysel. Ako sám hovorí: „Nie je to len práca, ale aj hobby.“ Podarilo sa mu založiť súkromné profesionálne divadlo, Divadlo actor Košice ale aj Teatro Párno Kalo Slovakia (čierno-biele divadlo) venované mládeži, s ktorou pracuje viac ako pätnásť rokov. Divadlo má slúžiť ako inštitút pre vzdelávanie Rómov a Nerómov zo sociálne slabších rodín. Víziou Františka Baloga je vytvoriť priestor pre symbiózu kultúry a spolupráce, na ktorej participujú rómski, ale aj nerómski profesionálni umelci, s cieľom vytvoriť plnohodnotný program pre mládež a dospelých v rámci divadelných a hudobných projektov. Medzi jeho autorské  divadelné hry, ktoré boli inscenované patria: Róm z perinky alebo Enter the Majority, Čaroborci z krajiny Kúzloborce, Ostrov pod morom, Osem Vajíčok, Romano heroes.

František Balog so svojou monodrámou Róm z perinky alebo Enter the Majority mal už 90. reprízu.  Inscenácia sa teší veľkým úspechom doma aj v zahraničí. Autobiografický príbeh opisuje skutočné udalosti o chlapcovi, ktorý vyrastal v detskom domove. Prináša historky zo života, ktoré akoby prepašovali Róma do majority. Monodráma je postavená na desiatich rôznych postavách, ktoré ovplyvnili hercov život.  Príbehy, cez ktoré Róm preplával ako po pokojnej hladine, hovoria o strážnych anjeloch, ktorí ho neustále chránia. Stretnutia v príbehoch, ako napríklad rozhovor s Helenou Ružičkovou na lehátkach pri bazéne na Kanárskych ostrovoch, kde ho poúča o frajerke, ktorá nie je pre neho, alebo príbeh o nepodarenej adopcii, kde si rodina z Bratislavy adoptuje Róma z detského domova, pričom si chlapec myslí, že v rodine bude šťastný a bude pokračovať v štúdiu, nakoniec končí pri výčape a rozhodne sa utiecť späť, do bezpečia detského domova, či príbeh lásky na konzervatóriu v Košiciach a prvé stretnutie s mamou. Inscenácia však nemá vzbudzovať ľútosť, ale naopak, nadhľad k sebe samému, či lekciu ako zvládať život, búrať predsudky a nájsť zmierenie sám so sebou.

František Balog hovorí, že aj napriek osudu, ktorý mu bol daný, sa nevzdal a chcel niečo v živote dosiahnuť. Podarilo sa mu to a robí to, čo miluje najviac na svete. Umenie. Založenie vlastnej rodiny spolu s manželkou a synčekom je pre neho najväčšou odmenou.

František Balog, Košice_Laureát Roma Spirit 2022 v kategórii Kultúra
Nominačná dokrútka

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.