SAZ_EVANJELICKÁ SPOJENÁ ŠKOLA
Evanjelická spojená škola

Finalisti Roma Spirit

Ročník
2019
Kategória
Spoločnosť a zamestnávateľ
Kraj
Žilinský
Mesto pôsobenia
Martin

Nominácia za sociálny projekt Black&White, ktorý zapája školu, žiakov, rodičov a rómsku komunitu do spoločných aktivít, ktoré učia deti spolupráci, vzájomnej pomoci a životu bez predsudkov.

Projekt Black and White škola realizuje už štvrtý školský rok. Minulý rok sa do projektu zapojila celá škola, každý svojím dielom, niektorí konkrétnou a pravidelnou návštevou komunitného centra, ostatní zapojením do zbierky, vzdelávacích aktivít, diskusií a pod. Gymnazisti nabrali odvahu a chuť tráviť čas s deťmi, ktoré pochádzajú zo sociálne odlišného prostredia, podarilo sa im nadviazať vzťahy a byť rovesníckou pomocou i podporou zároveň.

Evanjelická spojená škola v Martine si každý rok volí celoškolský sociálny projekt, v ktorom sa snažia pomôcť vytipovanej skupine finančne, materiálne, ale hlavne nadviazať vzťahy s núdznymi. V minulom školskom roku si zvolili terénnu animátorskú prácu s deťmi navštevujúcimi Komunitné centrum na ulici Bambusky v Martine. Na Bambuskách je náplňou práce predovšetkým osobné stretávanie sa s miestnymi deťmi každý piatok popoludní, spoločne trávený tvorivý čas pri športových aktivitách, výtvarných a tvorivých dielňach a budovanie vzájomných vzťahov. Aktivity boli financované prostriedkami vygenerovanými od žiakov a rodičov školy, napr. predajom hot-dogov, ovocných šalátov, zbierka v rámci vianočných programov a školských aktivít a pod. Futbalový turnaj spolufinancovalo mesto Martin.

Študenti a pedagógovia taktiež pomáhali Základnej škole v Rokycanoch pri Prešove zbierkou školských pomôcok, hračiek, kníh a oblečenia. Počas školského roka prebehli viaceré vzdelávacie akcie o rómskej kultúre a problematike segregácie a diskriminácie.

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.