ČR_WUAČKOVEC
Dodo Klimko & Wuačkowec ft. Šobov Kids

Finalista Roma Spirit

Ročník
2019
Kategória
Čin roka
Kraj
Banskobystrický
Mesto pôsobenia
Banská Štiavnica

Nominácia za skladbu a videoklip „Čavore“, ktoré vznikli počas hudobných workshopov Je to v nás! Skladba vypovedá o pocitoch minority aj hlboko zakorenenom stereotype v spoločnosti.

Skladba Čavore, čiže Deti, je výpoveďou mladých ľudí, ktorým sú cudzie pojmy ako xenofóbia, rasa, daňové poplatky, či komunálne voľby. Autori piesne sa snažili ukázať svetu, že im a deťom záleží na jednoduchých hodnotách, ktoré ich robia šťastnými. V piesni sa striedajú deti, bez rozdielu. Chcú sa hrať, spoznávať svet, mať kamarátov, spať v čistote a v kľude, byť najedený a spievať. Deti hovoria o svojich každodenných, jednoduchých zážitkoch. Hlasy plynú nemelodicky formou rapu.

Skladbu a klip tvorili Dodo Klimko & Wuačkowec priamo s deťmi počas niekoľko mesačného workshopu o hudbe Je to v nás! Spolu vymýšľali text a preklady. Na workshopoch pripravovali deti na výsledok – spoločnú pesničku, videoklip a živé vystúpenie. Vďaka aktivite ukázali deťom celú cestu ako sa z nápadu rodí hudba, videoklip a koncert a vytiahli ich z každodenných stereotypov.

Mentorská časť, vrátane hudby, techniky a hudobných nástrojov, či finalizovania zvuku v štúdiu bola v réžii Doda Klimka. Václav Šimko (Wačkowec) viedol mentorsky vznik scenára k videoklipu, dramaturgiu a živé vystúpenie. O točenie videoklipu, techniku, lokality, scenár, strih a postprodukciu sa postaral kameraman Marek Garai. Skladba sa stala veľmi populárnou vďaka YouTube a médiám. Na školách si ju púšťali deti, učili sa texty. Deti boli hrdé, vznikli nové priateľstvá.

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.