BARTOLOMEJ
Bartolomej Horváth

Laureát Roma Spirit

Ročník
2018
Kategória
Čin roka
Kraj
Prešovský
Mesto pôsobenia
Ličartovce

Nominácia In memoriam za prejavenú odvahu počas okupácie ČSSR v 1968, kde pri priamom strete s vojskami utrpel zranenia, ktorým podľahol.

Bartolomej Horváth pochádzal z Ličartoviec, kde sa narodil 23. mája 1947. V Košiciach býval na adrese Dobrianskeho 13. Bol slobodný a pracoval ako stavebný robotník. V čase invázie vojsk Varšavskej zmluvy 21. augusta 1968 do ČSSR pracoval na stavbe hotela Slovan na košickom Námestí osloboditeľov.

Počas invázie vybehol zo stavby hotela a vyliezol na jeden z tankov. S lopatou sa snažil rozbiť sklo na periskope tanku. Následne z tanku vyšiel vojak a spustil na Bartolomeja Horvátha streľbu zo samopalu. Dve guľky ho zasiahli. Utrpel priestrel brušnej dutiny a projektil tiež poškodil ľavú ruku. Bol odvezený do nemocnice v Rastislavovej ulici, kde ďalšie dva týždne bojoval o život. Svojim zraneniam z 21. augusta 1968 podľahol 11. septembra. Je pochovaný na cintoríne v Košiciach 1.

Bartolomej Horváth bol mladý odvážny muž, ktorý počas okupácie neváhal a bránil našu krajinu. Jeho odvaha sa mu stala osudnou a zomrel ako 21-ročný. Napriek tomu jeho meno dodnes chýba na pamätnej tabuli obetí.

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.