KATEGÓRIA ČIN ROKA_Adriana Ferencová
Adriana Ferencová

Finalista Roma Spirit

Ročník
2018
Kategória
Čin roka
Kraj
Prešovský
Mesto pôsobenia
Ondavské Matiašovce

Nominácia za vytrvalosť preukázanú pri vybavení studne, ktorá zabezpečuje dostatok zásoby pitnej vody pre všetkých obyvateľov žijúcich v osade.

V lokalite Ondavské Matiašovce, v časti rómskej osady bola studňa, ktorá bola napojená z prírodného prameňa v lese. Dodávka vody bola nedostatočná a závisela od poveternostných podmienok. V čase horúčav zostalo vyše 230 obyvateľov osady bez pravidelného prísunu pitnej vody. Jediná studňa fungovala pre všetkých obyvateľov. Napriek tomu, že každý obyvateľ má studňu pri vlastnom dome, z hlavnej studne sa im k domom dostalo len minimum vody a niekedy vôbec nič. Chlapi museli vodu napúšťať a nosiť z obecného úradu, čo pôsobilo komplikácie pri základnej hygiene aj pri bežnej starostlivosti o domácnosť ako pranie, umývanie riadu a varenie. Adriana Ferencová často spomínala, ako si musela čistiť zuby s minerálkou.

Situácia bola veľmi zlá a kritická, pretože v čase najväčších horúčav boli obyvatelia osady bez vody. Situáciu s nedostatkom vody riešila od roku 2013. Neúnavne trvala na urýchlení riešenia situácie a bola vždy nápomocná. Napokon v lete 2018 starostka obce zabezpečila pána, ktorý vodu našiel a začalo sa s prípravami na výkop studne. Aj pri odstavení aspoň čiastočne fungujúcej studne, sama sa ju snažila na čas trocha spustiť, aby mali ľudia vodu aspoň na základné potreby. Urgovaním a súrením sa celá stavba urýchlila a posunula vpred. Aj keď viacerí strácali nádej, boli zúfalí, Adriana Ferencová sa nevzdávala a „bila sa“ za dokončenie sna, o ktorom snívali všetci obyvatelia rómskej osady.

V súčasnosti si všetci obyvatelia vydýchli, konečne po tak dlhom čase nemusia mať strach, že otočia kohútikom a nebude tiecť voda. Vďaka neúnavným intervenciám Adriany Ferencovej majú obyvatelia dostatok vody, studne sú v každej domácnosti plné a nikto sa nemusí obávať, že budú trpieť nedostatkom.

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.