08. 07. 2016
(61/77)

Skvelé správy z Bruselu

Európska komisia uskutočnila oficiálnu hodnotiacu analýzu národných stratégií na integráciu Rómov v 28 členských krajinách EU. V analýze hodnotila jednotlivé oblasti integrácie (zamestnanosť, bývanie, zdravie, atď.), vybrala efektívne a fungujúce programy a vydala správu o napĺňaní stratégií a odporúčania do budúceho obdobia.

V oblasti kultúry  bol medzi efektívnymi programami vyzdvihnutý aj náš projekt Roma Spirit. Do správy sme boli vybraní najmä kvôli pozitívnej prezentácii Rómov, prezentácii rómskej kultúry a za to, že prispieva k odstráneniu predsudkov či stereotypov voči Rómom.

V správe sa o nás píše: „Projekt je iniciovaný Slovenskou republikou, nasledovaný Českou republikou a rozvíjajúci sa až na Európskej úrovni. Za cieľ si kladie podporiť úsilie jednotlivcov a kolektívov za zlepšovanie situácie Rómov na Slovensku. Projekt tiež podporuje pozitívny obraz Rómov, rómskej kultúry a prispieva k eliminácii stereotypov a predsudkov voči Rómom. Ocenenie Roma Spirit sa udeľuje v kategóriach – mimovládna organizácia, spoločnosť a zamestnávateľ, obec a mesto, osobnosť, média, kultúra a čin roka.“

Celú správu si môžete prečítať tu (po anglicky).