Vyhlásenie 15 ročníka Roma Spirit

Roma Spirit vstupuje do jubilejného 15. ročníka!

Ktoré inšpiratívne príbehy a aktivity osobností a organizácií, ktoré šíria rešpekt, ľudskosť a pomáhajú riešiť aj tie najpálčivejšie výzvy v našej spoločnosti získajú ocenenie Roma Spirit 2023? Rozhodne široká verejnosť, ktorá  má opäť jedinečnú možnosť sa na prestížne ocenenie nominovať!

Už deväťdesiat laureátov si za ostatné roky vyslúžilo verejné poďakovanie a ocenenie za ich prácu a aktivity, ocenenie Roma Spirit. O tom, kto si odnesie ocenenie v pätnástom ročníku, môže už od dnes rozhodnúť každý, kto svojho favorita nominuje. Prihlásiť (sa) je možné do 3. septembra, vyplnením jednoduchej online prihlášky.

15. ročník Roma Spirit odštartoval na tlačovej konferencii 23. mája za prítomnosti vyhlasovateľov, partnerov a laureátov ocenenia. 

“Veľmi sa teším, že máme už po pätnástykrát možnosť oceniť tých, ktorí prispievajú svojim umom, láskavosťou a ľudskosťou do podpory kvalitného života na Slovenska,” vyhlásila na úvod Magdaléna Rothová, riaditeľka Asociácie pre kultúru, vzdelávania a komunikáciu. “Verím, že oceniť seba, či niekoho, koho prácu sledujeme, koho práca je pre nás inšpiratívna, či priam dôležitá, je vo svojej podstate nenáročný, no veľmi účinný spôsob, ako rozvíjať seba i našu spoločnosť. Vedieť dávať i prijímať ocenenie, v každodennej jednoduchosti, pre nás ako jednotlivca i ako spoločnosť, nám pomáha rásť a prospievať,” dodala.

Vyhlasovateľmi ocenenia Roma Spirit 2023 sú Asociácia pre kultúru vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity (ÚSVRK) a Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS). Záštitu nad podujatím Roma Spirit 2023 prebrala prezidentka SR, Zuzana Čaputová.

“Vážim si, že ocenenie Roma Spirit 2023 pokračuje v oceňovaní, prispieva k zmene názoru na Rómov a ukazuje lepšiu tvár Slovenska,“ vyhlásil Ján Hero, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity a člen Prípravného výboru Roma Spirit.

Spustenie jubilejného ročníka oceňovania sa konalo v historickej budove Národného divadla v Košiciach, ktorá bude hostiť aj samotný galavečer slávnostného oceňovania Roma Spirit 2023.

„Vytvárať na Slovensku prostredie, v ktorom sa každý cíti vítaný a rešpektovaný by malo byť základom každodennej snahy nás všetkých. Inklúzia nie je cudzie slovo. Je to spôsob, ako získať prístup k bohatstvu rôznorodých talentov, skúseností a perspektív všetkých ľudí, ktorí na Slovensku žijú, a môcť tak lepšie čeliť výzvam, pred ktorými spoločne stojíme,” uviedol Ondrej Šoth, generálny riaditeľ Národného divadla Košice, hlavný partner ocenenia. ”Som rád, že Národné divadlo Košice má tú česť hostiť podujatie Roma Spirit 2023, vďaka ktorému máme možnosť spoločne oceniť ľudí a organizácie usilujúce sa o spravodlivejší a rovnocenný život pre všetkých,” dodal.

Partnerom kategórie Mimovládna organizácia je Karpatská Nadácia, partnerom kategórie Médiá Nadácia otvorenej spoločnosti a partnerom kategórie Kultúra Štátna vedecká knižnica v Prešove.

Mnohé mimovládne organizácie, školy, miestne samosprávy a aktívni občania dlhodobo pôsobia vo vylúčených rómskych komunitách, pomáhajú Rómom a Rómkam v rôznych oblastiach života. Všetci, ktorí sa odhodlali robiť túto neľahkú prácu si zaslúžia našu úctu, obdiv a podporu,” priblížila Laura Dittel, riaditeľka Karpatskej nadácie.

Na vyhlásení Roma Spirit 2023 nechýbal ani primátor mesta Košice Jaroslav Polaček, ktorý uviedol:

“Som rád, že môžeme v našom meste hostiť jubilejný 15. ročník Roma Spirit. V Košiciach žije množstvo inšpiratívnych ľudí, ktorí sú nám v tejto oblasti skvelým príkladom. Svedčia o tom aj košickí laureáti tohto ocenenia z minulých ročníkov. Verím, že aj tento rok sa do nominácie dostanú projekty a činnosti z nášho mesta.”

„Oceňovanie Roma Spirit je veľmi dôležité hlavne ako pozitívna motivácia pre tých, ktorí sa aktívne podieľajú na rozvoji rómskej kultúry a zároveň je to aj istá zodpovednosť ocenených rozvíjať naďalej svoje aktivity skvalitňovať a motivovať potom ďalších pokračovateľov,“ povedal František Balog, laureát ocenenia RS 2022. 

Zo všetkých právoplatne prijatých prihlášok vyberie 21 finálových nominácií Prípravný výbor Roma Spirit. O siedmich laureátoch Roma Spirit 2023, v kategóriách Mimovládna organizácia, Spoločnosť a zamestnávateľ, Obec a mesto, Osobnosť, Média, Kultúra a Čin roka, rozhodne medzinárodná Odborná porota a Porota čin roka.

Záznam zo slávnostného odovzdávania ocenení Roma Spirit 2023 odvysiela RTVS v decembri, pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv na Dvojke.„Som presvedčený, že dôležitou úlohou médií – najmä tých verejnoprávnych – je poukazovať na dobro a inšpirovať k pomoci druhým,” vyjadril Vincent Štofaník, programový riaditeľ RTVS. “Som rád, že opätovne upriamime pozornosť na osobnosti, organizácie, médiá, obce a zamestnávateľov, ktorí si to zaslúžia, lebo nemajú predsudky, ale hľadajú riešenia pre lepší život celej našej spoločnosti,” dodal.


Stiahnite si Media Kit ku vyhláseniu 15. ročníka Roma Spirit

Fotogaléria

Zdieľať

Ocenenie Roma Spirit štartuje svoj 16. ročník!
Už po šesnástykrát má verejnosť možnosť nominovať na ocenenie Roma Spirit inšpiratívne osobnosti, príbehy a aktivity, ktoré prispievajú k rozvoju rómskych komunít a vzájomnému rešpektu. Prihlášky na ocenenie môže verejnosť zaslať do 6. septembra. Nový ročník ocenenia odštartoval tlačovou konferenciou v Rakúskom...
Priateľské stretnutia finalistov Roma Spirit 2023 pokračujú!
Finalisti jubilejného 15. ročníka Roma Spirit sa spojili na ďalšom nezabudnuteľnom stretnutí v Bratislave. Užili si vzájomnú spoločnosť, poďakovanie Írskym veľvyslancom aj prijatie u prezidentky. V pondelok 20. mája sa konalo stretnutie finalistov jubilejného 15. ročníka Roma Spirit. Bolo jedinečnou príležitosťou pre vzájomné...
Prezidentka prijala finalistov ocenenia Roma Spirit 2023!
Prezidentka Slovenskej republiky, Zuzana Čaputová, prijala finalistov prestížneho ocenenia Roma Spirit 2023 v priestoroch Prezidentského paláca. Prezidentka Čaputová vo svojom prejave vyzdvihla prácu a odhodlanie finalistov a laureátov ocenenia. „Za 15 rokov ocenenie Roma Spirit zviditeľnilo už stovky príbehov nádeje, ľudskosti...
Stretnutie finalistov Roma Spirit 2023 v Bratislave
V utorok, 16. apríla 2024, sa v Bratislave stretli finalisti ostatného 15. ročníka Roma Spirit. Na ich počesť sa uskutočnilo počas dňa viacero výnimočných stretnutí. Organizátori sa postarali o príjemný a podnetný deň, ktorého cieľom bolo poďakovať a oceniť prácu a aktivity...
Medzinárodný deň Rómov – je oslavou i pripomienkou!
Medzinárodný deň Rómov je dňom oslavy rómskej kultúry, histórie i tradícií. Pripomíname si však aj snahu Rómiek a Rómov o sebaurčenie, prijatie a rovnosť. Medzinárodný deň Rómov, ktorý si pripomíname od roku 1990, pripadá na 8. apríla. Dátum pripomína prvé...
ZAŽITE GALAVEČER ROMA SPIRIT 2023 NA VLASTNEJ KOŽI!
Buďte súčasťou nezabudnuteľného podujatia 15. ročníka Roma Spirit v Národnom divadle Košice! Aby ste aj Vy a Vaši priatelia mali možnosť zúčastniť sa Roma Spirit 2023, dali sme do predaja limitovaných 50 kusov vstupeniek! ZAKÚPIŤ VSTUPENKU NA GALAVEČER ROMA SPIRIT...