Vyhlásenie 15 ročníka Roma Spirit

Roma Spirit vstupuje do jubilejného 15. ročníka!

Ktoré inšpiratívne príbehy a aktivity osobností a organizácií, ktoré šíria rešpekt, ľudskosť a pomáhajú riešiť aj tie najpálčivejšie výzvy v našej spoločnosti získajú ocenenie Roma Spirit 2023? Rozhodne široká verejnosť, ktorá  má opäť jedinečnú možnosť sa na prestížne ocenenie nominovať!

Už deväťdesiat laureátov si za ostatné roky vyslúžilo verejné poďakovanie a ocenenie za ich prácu a aktivity, ocenenie Roma Spirit. O tom, kto si odnesie ocenenie v pätnástom ročníku, môže už od dnes rozhodnúť každý, kto svojho favorita nominuje. Prihlásiť (sa) je možné do 3. septembra, vyplnením jednoduchej online prihlášky.

15. ročník Roma Spirit odštartoval na tlačovej konferencii 23. mája za prítomnosti vyhlasovateľov, partnerov a laureátov ocenenia. 

“Veľmi sa teším, že máme už po pätnástykrát možnosť oceniť tých, ktorí prispievajú svojim umom, láskavosťou a ľudskosťou do podpory kvalitného života na Slovenska,” vyhlásila na úvod Magdaléna Rothová, riaditeľka Asociácie pre kultúru, vzdelávania a komunikáciu. “Verím, že oceniť seba, či niekoho, koho prácu sledujeme, koho práca je pre nás inšpiratívna, či priam dôležitá, je vo svojej podstate nenáročný, no veľmi účinný spôsob, ako rozvíjať seba i našu spoločnosť. Vedieť dávať i prijímať ocenenie, v každodennej jednoduchosti, pre nás ako jednotlivca i ako spoločnosť, nám pomáha rásť a prospievať,” dodala.

Vyhlasovateľmi ocenenia Roma Spirit 2023 sú Asociácia pre kultúru vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity (ÚSVRK) a Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS). Záštitu nad podujatím Roma Spirit 2023 prebrala prezidentka SR, Zuzana Čaputová.

“Vážim si, že ocenenie Roma Spirit 2023 pokračuje v oceňovaní, prispieva k zmene názoru na Rómov a ukazuje lepšiu tvár Slovenska,“ vyhlásil Ján Hero, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity a člen Prípravného výboru Roma Spirit.

Spustenie jubilejného ročníka oceňovania sa konalo v historickej budove Národného divadla v Košiciach, ktorá bude hostiť aj samotný galavečer slávnostného oceňovania Roma Spirit 2023.

„Vytvárať na Slovensku prostredie, v ktorom sa každý cíti vítaný a rešpektovaný by malo byť základom každodennej snahy nás všetkých. Inklúzia nie je cudzie slovo. Je to spôsob, ako získať prístup k bohatstvu rôznorodých talentov, skúseností a perspektív všetkých ľudí, ktorí na Slovensku žijú, a môcť tak lepšie čeliť výzvam, pred ktorými spoločne stojíme,” uviedol Ondrej Šoth, generálny riaditeľ Národného divadla Košice, hlavný partner ocenenia. ”Som rád, že Národné divadlo Košice má tú česť hostiť podujatie Roma Spirit 2023, vďaka ktorému máme možnosť spoločne oceniť ľudí a organizácie usilujúce sa o spravodlivejší a rovnocenný život pre všetkých,” dodal.

Partnerom kategórie Mimovládna organizácia je Karpatská Nadácia, partnerom kategórie Médiá Nadácia otvorenej spoločnosti a partnerom kategórie Kultúra Štátna vedecká knižnica v Prešove.

Mnohé mimovládne organizácie, školy, miestne samosprávy a aktívni občania dlhodobo pôsobia vo vylúčených rómskych komunitách, pomáhajú Rómom a Rómkam v rôznych oblastiach života. Všetci, ktorí sa odhodlali robiť túto neľahkú prácu si zaslúžia našu úctu, obdiv a podporu,” priblížila Laura Dittel, riaditeľka Karpatskej nadácie.

Na vyhlásení Roma Spirit 2023 nechýbal ani primátor mesta Košice Jaroslav Polaček, ktorý uviedol:

“Som rád, že môžeme v našom meste hostiť jubilejný 15. ročník Roma Spirit. V Košiciach žije množstvo inšpiratívnych ľudí, ktorí sú nám v tejto oblasti skvelým príkladom. Svedčia o tom aj košickí laureáti tohto ocenenia z minulých ročníkov. Verím, že aj tento rok sa do nominácie dostanú projekty a činnosti z nášho mesta.”

„Oceňovanie Roma Spirit je veľmi dôležité hlavne ako pozitívna motivácia pre tých, ktorí sa aktívne podieľajú na rozvoji rómskej kultúry a zároveň je to aj istá zodpovednosť ocenených rozvíjať naďalej svoje aktivity skvalitňovať a motivovať potom ďalších pokračovateľov,“ povedal František Balog, laureát ocenenia RS 2022. 

Zo všetkých právoplatne prijatých prihlášok vyberie 21 finálových nominácií Prípravný výbor Roma Spirit. O siedmich laureátoch Roma Spirit 2023, v kategóriách Mimovládna organizácia, Spoločnosť a zamestnávateľ, Obec a mesto, Osobnosť, Média, Kultúra a Čin roka, rozhodne medzinárodná Odborná porota a Porota čin roka.

Záznam zo slávnostného odovzdávania ocenení Roma Spirit 2023 odvysiela RTVS v decembri, pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv na Dvojke.„Som presvedčený, že dôležitou úlohou médií – najmä tých verejnoprávnych – je poukazovať na dobro a inšpirovať k pomoci druhým,” vyjadril Vincent Štofaník, programový riaditeľ RTVS. “Som rád, že opätovne upriamime pozornosť na osobnosti, organizácie, médiá, obce a zamestnávateľov, ktorí si to zaslúžia, lebo nemajú predsudky, ale hľadajú riešenia pre lepší život celej našej spoločnosti,” dodal.


Stiahnite si Media Kit ku vyhláseniu 15. ročníka Roma Spirit

Fotogaléria

Zdieľať

Vyhrajte vstup na galavečer Roma Spirit 2023 alebo poukážku na nákup v obchodnej sieti Tesco!
Podmienky: Nominujte na ocenenie Roma Spirit 2023 svojho favorita vyplnením online prihlášky: https://www.romaspirit.sk/prihlaska/ a vyhrajte vstup na galavečer Roma Spirit 2023 pre 2 osoby alebo poukážku na nákup v hodnote 50€, ktorú do súťaže venoval partner Tesco Stores, a.s. Výhercov...
Navrhnite osobnosti, organizácie a aktivity na ocenenie Roma Spirit 2023!
Nominačná kampaň jubilejného 15. ročníka Roma Spirit ide do finále. Na zaslanie prihlášky na ocenenie zostávajú posledné dni! Nominovať výnimočných ľudí a aktivity, ktoré sa podieľajú na zlepšení situácie Rómov na Slovensku, je možné vyplnením online prihlášky už len do...
Roma Spirit vstupuje do jubilejného 15. ročníka!
Ktoré inšpiratívne príbehy a aktivity osobností a organizácií, ktoré šíria rešpekt, ľudskosť a pomáhajú riešiť aj tie najpálčivejšie výzvy v našej spoločnosti získajú ocenenie Roma Spirit 2023? Rozhodne široká verejnosť, ktorá  má opäť jedinečnú možnosť sa na prestížne ocenenie nominovať!...
Vyhlásenie Roma Spirit 2023
Pozývame Vás pozrieť si tlačovú konferenciu, ktorá odštartuje jubilejný 15. ročník Roma Spirit! Tlačová konferencia k vyhláseniu Roma Spirit 2023 sa bude streamovať online v utorok 23. mája 2023 o 11.00 hod., priamo z Historickej budovy Národného divadla Košice. Medzi...
Prezidentka Zuzana Čaputová vzdala hold finalistom Roma Spirit
Finalistov Roma Spirit 2022 prijala na audiencii v prezidentskom paláci Zuzana Čaputová, prezidentka Slovenskej republiky. Vrelé prijatie otvorila prezidentka príhovorom. „Súhrn Vašich aktivít vytvára ohromujúci celok. Máte obdivuhodnú vytrvalosť a schopnosť vidieť v tom druhom predovšetkým človeka a odkrývajú tvár Slovenska,...
Vy ste Roma Spirit!
Ďakujeme Vám, že ste súčasťou oceňovania Roma Spirit, podporujete nás a vnímate tému spoločenskej inklúzie, ako neodmysliteľnú súčasť našej spoločnosti. Ďakujeme všetkým finalistom a laureátom, partnerom, Prípravnému výboru, ľuďom, ktorí za celý ten čas zasadli do kresiel porotcov, účinkujúcim, celému...