web_Zlaté Klasy
Zlaté Klasy

Laureát Roma Spirit

Ročník
2020
Kategória
Obec a mesto
Kraj
Trnavský
Mesto pôsobenia
Zlaté Klasy

Nominácia za dynamický prístup k riešeniu situácie v obci s tromi jazykovými komunitami (Maďari, Rómovia, Slováci), realizáciu projektov zameraných na životné prostredie, ktoré majú vplyv aj pre mikroregión.

Obec Zlaté Klasy sa nachádza na juhozápade Slovenska, v hornej časti Žitného ostrova a je prirodzeným spádovým strediskom pre okolité obce horného Žitného ostrova. Zlaté Klasy sa nachádzajú v okrese Dunajská Streda, neďaleko od Bratislavy. Je to jedna z mála obcí na západe Slovenska, kde Rómovia tvoria nadpolovičnú väčšinu spomedzi takmer štyri tisíc obyvateľov tejto dediny. Obyvateľstvo sa skladá z maďarskej , slovenskej a rómskej národnosti. V roku 2018 bol zvolený nový starosta – Marek Rigó, prvý rómsky starosta tejto obce.

Za krátky čas sa podarilo otočiť nepriaznivú situáciu v obci smerom k lepšiemu. Napriek počiatočným obavám, si starosta a jeho poslanci rýchlo získali priazeň všetkých troch komunít v obci. Čo je pozitívne nielen pre rómsku komunitu, ale pre celú obec, a dokonca aj pre mikroregión. Zlaté Klasy majú obrovský potenciál, ale zároveň aj unikátne výzvy. Obec má vybudované kompletné služby , ako je školstvo , zdravotníctvo ,obchody, bankovníctvo a iné, ktoré využívajú nielen domáci , ale aj obyvatelia priľahlých obcí.

Odpadové hospodárstvo má obrovský dopad na kvalitu bývania v obci. Zlaté Klasy sú dlho známe kvôli vrakom aut. Starosta sa preto rozhodol zakročiť a zaviedol nové pravidlá. Vyčistili obec, zabránili vzniku nových skladísk odpadu, a zapojil do projektu aj Miestne občianske poriadkové služby (MOPS). Najnovšie obec pracuje na založení sociálneho podniku, kde by služby v práci s odpadom ponúkala aj okolitým dedinám.

Najdlhšie realizovaný projekt v obci je terénna sociálna práca , ktorá funguje už vyše desať rokov. Od roku 2018 sa obec zapojila do projektu NP PRIM, projekt predprimárneho vzdelávania a v roku 2019 sa im podarilo zapojiť aj do projektu MOPS, miestne občianske poriadkové služby. Všetky projekty zamestnávajú ľudí z marginalizovaných komunít. Cieľom najväčšieho projektu v obci je vybudovanie jednej veľkej spoločnej materskej škôlky pre všetky tri národnosti a tým zabezpečiť multikultúrnu výchovu, ktorá je v súčasnej dobe veľmi dôležitá. Už od predškolského veku je dôležité rozvíjať u detí schopnosť vedieť sa pohybovať v socio-kultúrne rôznorodom prostredí.

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.