ČR_LOLI PARÁDIČKA
Staviarskí

Finalista Roma Spirit

Ročník
2019
Kategória
Čin roka
Kraj
Prešovský
Mesto pôsobenia
Prešov

Nominácia za romantickú komédiu Loli Paradička, ktorá prezentuje autentický obraz života a medziľudských vzťahov na východe Slovenska plný predsudkov, segregácie, citov, trpkosti a nádeje.

Loli paradička je nízkorozpočtový celovečerný film, napísaný a režírovaný otcom a synom – Víťom a Richardom Staviarskymi. Na strihu a produkcii spolupracoval ďalší syn Juraj a producentskú a produkčnú taktovku držala v ruke dcéra Marka.

Loli paradička je romantická komédia o láske dvoch „nešťastníkov“ z východného Slovenska. Smiešno-smutný príbeh o nádeji a trpkosti života. Keď sa Milan, jarmočný predavač cukroviniek, sa dozvie, že Veronka mu ukradla dva turecké medy, pretože bola hladná, zľutuje sa nad ňou a kúpi jej obed. Veronka sa chce odvďačiť a ponúkne sa mu za predavačku do stánku. Medzi oboma to zaiskrí, zaľúbia sa do seba a začnú si plánovať spoločný život. Veronke neprekáža, že Milan nemá nohu. Milanovi neprekáža, že Veronka je Rómka. Film prináša ľudskosť a emócie. Pozitívnym efektom filmu bola prajnosť publika k naplneniu vzťahu medzi Rómkou a „gádžom“. Zároveň sa filmu podarilo nenásilným spôsobom nastoliť niektoré pálčivé spoločenské témy.

Loli paradička je prvý autorský celovečerný film, ktorý pochádza výlučne z východného Slovenska. Herci, umelecký a technický štáb bol zložený z ľudí pochádzajúcich z východného Slovenska. Východniarsku autentickosť filmu znásobuje mnoho dialógov v šarišskom nárečí, vo filme sa tiež hovorí rómskym jazykom. Film sa nakrúcal v okolí Prešova, v obciach Záhradné, Tulčík, v mestách Spišská Nová Ves, Sabinov, Bardejov i v Budapešti. Svetová premiéra filmu bola v júni na ArtFilm Feste v Košiciach a z festivalu si odniesol Divácku cenu JOJ Cinema za najlepší film, ako vôbec prvý slovenský film ocenený na tomto festivale.

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.