raslavice_6779
Obec Raslavice

Finalista Roma Spirit

Ročník
2017
Kategória
Obec a mesto
Kraj
Nitriansky
Mesto pôsobenia
Raslavice

Nominácia za komplexný prístup k riešeniu situácie Rómov, okrem iného vybudovaním komunitného centra, sociálnej či terénnej práce a obecného podniku „Pomoc k svojpomoci“, v rámci ktorého bolo zamestnaných už 50 Rómov.

Raslavice pri Bardejove sú v zóne s vysokou nezamestnanosťou, kde členom rómskej minority, ale aj členom majority často hrozí prepad až pod hranicu životného minima. Obec vytvára predpoklady na využitie miestneho pracovného potenciálu občanov, ktorí majú nepriaznivý sociálny status. V obci funguje výkon sociálnej práce, pracuje asistentka osvety zdravia, k dispozícii je komunitné centrum, denný stacionár, obecná vývarovňa, opatrovateľská služba aj asistenti v materskej a základnej škole. Najvýznamnejšou aktivitou je Obecný podnik Raslavice, s.r.o., ktorého 100 % vlastníkom je obec. Prispieva k všeobecnému rozvoju obce i jednotlivcov a rodín. Venuje sa najmä pestovaniu plodín, ktoré odkupujú okolité školy, vývarovne či Bardejovské Kúpele, a zisk z predaja sa vracia späť do obce. Zamestnanci podniku vykonávajú aj stavebné a rekonštrukčné práce zveľaďujúce obec. Zo 100 zamestnancov podniku je tretina Rómov.

Od roku 2015 dostalo prácu v obci a v podniku vyše 80 Rómov. Projekt „Pomoc k svojpomoci“ poukazuje na reálnu možnosť zamestnávať priamo marginalizovaných obyvateľov obce. Zamestnáva ľudí, ktorí nemajú čo napísať do životopisu, ale majú o to viac presvedčenia a chuti do práce, aby dokázali nielen sebe, ale aj ostatným, že šancu, ktorá sa im ponúkla, len tak nezahodia. Tí svojou prácou obec zveľaďujú, finančne prispievajú na chod svojich rodín a stávajú sa rovnocenným partnerom aktívne sa podieľajúcim na rozvoji obce. Aktívny prístup obce rieši situáciu a prinavracia rizikovým skupinám šancu na kvalitný život.

Myslíte, že tu nejaké informácie chýbajú?

Našli ste chybu?

Chýbajú tu nejaké informácie alebo ste našli chybu? Napíšte nám prosím a mi to napravíme.