21. 11. 2016
(5/24)

Poznáme finálové nominácie Roma Spirit 2016

8. ročník Roma Spirit sa koná pod záštitou J.E. Andreja Kisku, prezidenta Slovenskej republiky.

Už po ôsmy krát bolo možné nominovať organizáciu, inštitúciu alebo jednotlivca za jeho aktívnu snahu zlepšiť životné podmienky Rómov na Slovensku na ocenenie Roma Spirit. Zo 147 nominácií na Roma Spirit 2016 postupuje do finálového kola 21, tri v siedmich kategóriách.
O laureátoch Roma Spirit 2016 rozhodne medzinárodná Odborná porota a Porota Čin roka 27. novembra 2016, v deň slávnostného odovzdávania ocenení Roma Spirit 2016 v budove Slovenského rozhlasu v Bratislave. Záznam zo slávnostného odovzdávania nominácií si budú môcť pozrieť diváci RTVS na Dvojke, v nedeľu 10. decembra 2016.

O finálových nomináciách rozhodoval Prípravno-organizačný výbor pod vedením Magdalény Rothovej, riaditeľky Asociácie pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC) v zložení: Ľubomíra Slušná- Franz (ACEC), Marta Gajdošíková (RTVS), Ivan Antala (Rádio Expres), Ján Hero (Úrad splnomocenca vlády SR pre rómske komunity), Lívia Nogová (Slovenské elektrárne), Vladimír Sendrei (Láčo Drom), Jarmila Lajčáková (CVEK), Jarmila Vaňová (Romed) a Ján Orlovský (Nadácia otvorenej spoločnosti).

Odborná porota zasadne rozhodne o finálových nomináciách v tomto zložení: Jarmila Lajčáková, predsedníčka odbornej poroty a senior výskumníčka Centra pre výskum etnicity a kultúry (CVEK), Barbara Illková, generálna riaditeľka medzinárodnoprávnej a konzulárnej sekcie na Ministerstve zahraničných vecí a Európskych záležitostí SR, Nadir Redzepi, výkonný riaditeľ Roma Education Fund v Maďarsku a Jana Horváthová historička a muzeologička a riaditeľka Múzea romskej kultúry v Českej republike.

Porota Čin roka bude rozhodovať v zložení: Ivan Antala, predseda poroty Čin roka a generálny riaditeľ rádia Expres, Klára Orgovánová, riaditeľka Rómskeho Inštitútu n.o., Adriana Dráfiová „Gitana“, speváčka, textárka a herečka, Michal Havran, publicista, spisovateľ, teológ a Ján Hero, riaditeľ odboru koncepcií a analýz na Úrade splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.

FINÁLOVÉ NOMINÁCIE ROMA SPIRIT 2016

NOMINÁCIE V KATEGÓRII KULTÚRA

Divadlo Romathan, Košice
Nominácia za autentické šírenie odkazu tradičnej rómskej kultúry, činohry, hudby, tanca, spevu a uvádzanie rómskeho jazyka do umeleckej sféry pre detského i dospelého diváka.

Sendreiovci a Kokavakere Lavutára, Kokava nad Rimavicou
Nominácia za šírenie a prezentáciu rómskej hudby a folklóru na slovenskej a svetovej hudobnej scéne a jej začlenenie v hudbe hlavného prúdu.

Miloš Rác, Považská Bystrica
Nominácia za umelecké stvárnenie života rómskej komunity prostredníctvom maľby, kresby a sochárskeho umenia, ktoré je verným zachytením minulosti i súčasného života Rómov.

NOMINÁCIE V KATEGÓRII MÉDIÁ

Monika Sinuová, reportérka
Nominácia za dlhodobú vyváženú reportážnu a novinársku prácu a prípravu rómskych menšinových televíznych a rozhlasových programov nie len pre rómsku menšinu.

Kampaň „Zastavme šírenie nenávisti na internete“, Ľudia proti rasizmu
Nominácia za online mediálne aktivity odmietajúce nenávistné postoje voči menšinám a Rómom a poukazujúca na nebezpečenstvá radikalizácie a extrémizmu v spoločnosti.

Publikácia „Čierno-biele svety. Rómovia v majoritnej spoločnosti na Slovensku”, Ústav etnológie Slovenskej akadémie vied
Nominácia za publikovanie sumarizujúcich poznatkov z oblasti rómskych štúdií na Slovensku približujúcich vnímanie rómskeho sveta očami nerómov a nerómskeho sveta očami Rómov.

NOMINÁCIE V KATEGÓRII MIMOVLÁDNA ORGANIZÁCIA

Róm Podskalky, o.z., Humenné
Nominácia za realizáciu kultúrnych, humanitárnych, osvetových a spoločenských aktivít rozvíjajúcich potenciál a sebavedomie mládeže zo znevýhodneného prostredia.

Pre lepší život, o.z., Rankovce
Nominácia za komplexné aktivity posilňujúce potenciál rómskej mládeže a podporu a rozvoj osobnostného rastu, vzdelanosti a zamestnanosti prostredníctvom komunitnej práce.

Komunitné centrum menšín, Veľký Krtíš
Nominácia za aktivity súvisiace s  udržateľnosťou  bývania MRK, participáciou  domovníkov  z radov  obyvateľov bytových domov a poskytovanie sociálneho poradenstva pre klientov .

NOMINÁCIE V KATEGÓRII OBEC A MESTO

Obec Nitra nad Ipľom
Nominovaná za realizáciu komplexných aktivít v oblasti sociálnej práce, zamestnanosti, bývania a infraštruktúry, prospešných pre komunitu a eliminujúcich negatívne sociálne javy.

Obec Hlinné
Nominácia za realizáciu projektov zlepšujúcich oblasť bývania, vzdelávania a zdravia rómskej komunity, ktoré pozdvihujú jej sociálny status a podporujú spoločenskú inklúziu.

Obec Ulič
Nominácia za dlhodobý rozvoj rómskej komunity ako súčasti rozvoja obce znižovaním socio-ekonomických rozdielov prostredníctvom solídnych aktivít prinášajúcich výsledky.

NOMINÁCIE V KATEGÓRII OSOBNOSŤ

Eva Gašparová
Nominácia za celoživotnú prácu a aktivity venované rozvoju rómskeho jazyka a vzdelávaniu v rómskom jazyku na Slovensku.

Irena Biháriová
Nominácia za komplexnú angažovanosť v boji proti extrémizmu, prínos demytizácii Rómov prostredníctvom právnych, vzdelávacích a kampaňových aktivít a poradenskej činnosti.

Eva Horváthová
Nominácia za vytvorenie rodiny a domova osvojeným deťom, ktorým sa stala náhradnou matkou a poskytla im tak zázemie pre kvalitný a plnohodnotný život.

NOMINÁCIE V KATEGÓRII SPOLOČNOSŤ, ORGANIZÁCIA A ZAMESTNÁVATEĽ

DEKRA kvalifikácia a poradenstvo, s.r.o., Bratislava
Nominácia za aktívne vyhľadávanie a zamestnávanie ľudí zo znevýhodnených komunít a ich podporu a potrebné poradenstvo v adaptačnej fáze.

Súkromné gymnázium Zefyrína Jimenéza Mallu, Kremnica
Nominácia za vytváranie podmienok pre inkluzívny prístup výchovy a vzdelávania uplatňovaním princípu pestovania hrdosti na rómsku národnosť.

Obecné služby Raslavice, s.r.o, Raslavice
Nominácia za využitie miestneho pracovného potenciálu prinášajúceho zlepšenie životnej úrovne jednotlivcov, príslušníkov rómskej komunity a predovšetkým všeobecný rozvoj obce.

NOMINÁCIE V KATEGÓRII ČIN ROKA

Marcel Šaňa, Košice
Nominácia za angažovanosť a koordináciu vlny solidarity a mimoriadnej humanitárnej aktivity a pomoci pre postihnuté rodiny pri požiaroch na Luníku IX. v osade Mašličkovo.

Občania obce Dulov
Nominácia za aktívny prejav ľudskosti, spolupatričnosti a solidarity obyvateľov obce pre spoluobčana v núdzi.

Radomíra Gažíková, Krížová Ves
Nominácia za poskytnutie bezprostrednej prvej pomoci a záchrany života človeku v bezvedomí.

Na stiahnutie