Martina Horňáková

výskumníčka, prekladateľka a autorka Rómsko-slovenského frazeologického slovníka, laureátka Roma Spirit 2021

„Úlohu porotkyne som prijala, pretože si myslím, že Roma Spirit je užitočný projekt, ktorý prináša veľa dobrého v rôznych smeroch. A tiež preto, že ho tvoria sympatickí ľudia s ktorými je radosť spolupracovať.“

Venuje sa skúmaniu rómskeho jazyka, tvorbe výukových materiálov, prekladov, lektorskej činnosti a popularizácii rómčiny. Pôsobí v Nadácii Dobrá rómska víla Kesaj, ktorú založila a vedie jej mama – Anna Koptová. V súčasnosti obe spoločne pripravujú elektronickú verziu Slovensko-rómskeho slovníka: romskyslovnik.online  Pre internetové Roma Radio Martina vytvorila v poslednom roku 29 dielov seriálu venovaného rómskemu jazyku s názvom Džanes romanes? – Vieš po rómsky?

Študovala romistiku a indológiu na Univerzite Karlovej v Prahe. Je spoluautorkou publikácií Slovensko-rómsky rómsko-slovenský slovník (2011), Rómsko-slovenský obrázkový slovník (2013) a autorkou publikácie Rómsko-slovenský frazeologický slovník (2020). Za prípravu a spracovanie posledného menovaného slovníka získala v roku 2021 Ocenenie Roma Spirit v kategórii Čin roka.