Sahraa Karimi

filmová režisérka a scenáristka

Sahraa Karimi je afganská filmová režisérka, ktorá do svojich 16 rokov žila a študovala v Iráne. Keď mala štrnásť, prvýkrát vstúpila do sveta iránskej profesionálnej kinematografie. Bola prvou afganskou imigrantkou, ktorá hrala hlavnú úlohu v iránskom filme.

O filmové umenie sa začala zaujímať viac, keď si po druhý krát v živote zahrala vo filme White Sleep (Biely spánok) od prominentného iránskeho režiséra, Hamida Jebeliho. V 17-tich rokoch emigrovala na Slovensko, aby pokračovala vo svojich štúdiách. Viac ako desať rokov tu študovala scenáristickú tvorbu a hranú réžiu. Ako prvá žena v histórii Afganistanu získala akademický titul (PhD) z kinematografie na Vysokej škole múzických umení – Filmovej a televíznej fakulte v Bratislave. Sahraa Karimi natočila počas štúdia viac ako 30 krátkych hraných a dokumentárnych filmov, z ktorých niektoré získali množstvo ocenení aj na medzinárodných filmových festivaloch.

Sahraa Karimi bola prvou filmárkou z Afganistanu, ktorá sa stala oficiálnou členkou Slovenskej filmovej a televíznej akadémie. Je tiež prvou ženou v histórii Afganistanu, ktorá v roku 2019 uspela vo výberovom konaní a stala sa tak generálnou riaditeľkou štátnej inštitúcie Afghan Film (Afgánsky film).