Staviarskí

Nominácia za romantickú komédiu Loli Paradička, ktorá prezentuje autentický obraz života a medziľudských vzťahov na východe Slovenska plný predsudkov, segregácie, citov, trpkosti a nádeje.

Loli paradička je nízkorozpočtový celovečerný film, napísaný a režírovaný otcom a synom – Víťom a Richardom Staviarskymi. Na strihu a produkcii spolupracoval ďalší syn Juraj a producentskú a produkčnú taktovku držala v ruke dcéra Marka.

Loli paradička je romantická komédia o láske dvoch „nešťastníkov“ z východného Slovenska. Smiešno-smutný príbeh o nádeji a trpkosti života. Keď sa Milan, jarmočný predavač cukroviniek, sa dozvie, že Veronka mu ukradla dva turecké medy, pretože bola hladná, zľutuje sa nad ňou a kúpi jej obed. Veronka sa chce odvďačiť a ponúkne sa mu za predavačku do stánku. Medzi oboma to zaiskrí, zaľúbia sa do seba a začnú si plánovať spoločný život. Veronke neprekáža, že Milan nemá nohu. Milanovi neprekáža, že Veronka je Rómka. Film prináša ľudskosť a emócie. Pozitívnym efektom filmu bola prajnosť publika k naplneniu vzťahu medzi Rómkou a „gádžom“. Zároveň sa filmu podarilo nenásilným spôsobom nastoliť niektoré pálčivé spoločenské témy.

Loli paradička je prvý autorský celovečerný film, ktorý pochádza výlučne z východného Slovenska. Herci, umelecký a technický štáb bol zložený z ľudí pochádzajúcich z východného Slovenska. Východniarsku autentickosť filmu znásobuje mnoho dialógov v šarišskom nárečí, vo filme sa tiež hovorí rómskym jazykom. Film sa nakrúcal v okolí Prešova, v obciach Záhradné, Tulčík, v mestách Spišská Nová Ves, Sabinov, Bardejov i v Budapešti. Svetová premiéra filmu bola v júni na ArtFilm Feste v Košiciach a z festivalu si odniesol Divácku cenu JOJ Cinema za najlepší film, ako vôbec prvý slovenský film ocenený na tomto festivale.